Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Moskva chystá odvetu

foto Zleva ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupili 5. června 2020 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Praha - Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace, uvedli dnes premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ruská diplomacie považuje krok Prahy za vážné poškození vztahů obou zemí. Podle Moskvy jde o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět.

"Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost," uvedl tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí. Ruské velvyslanectví označilo vyhoštění diplomatů za nepřátelský krok a uvedlo, že Praha nemá zájem normalizovat vzájemné vztahy. Česká opozice považuje vyhoštění diplomatů za adekvátní reakci.

"Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice," řekl novinářům Babiš. Podle něj Česko jako svrchovaný stát nemůže tolerovat podobné akce na svém území.

Česko se podle Petříčka snažilo věc řešit diskrétně, ale diplomatické řešení nakonec nebylo možné. "Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků," řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za nežádoucí osoby. V diplomacii je obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje stejným krokem.

Ruské velvyslanectví v Praze reagovalo prohlášením, že šlo o vykonstruovanou provokaci a nepřátelský krok založený na nepodloženém obviňování v médiích. Svědčí to podle ruských diplomatů o nezájmu Prahy "normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou".

Podle agentury RIA Novosti vyhoštěnými diplomaty jsou šéf Ruského střediska vědy a kultury Andrej Končakov a jeho zástupce Igor Rybakov. Oba pracují pro ruskou vládní agenturu Rossotrudničestvo, která uvedla, že nemá důvod zpochybňovat jejich spolehlivost. Končakova v minulosti některá média označila za muže, který údajně přivezl do Prahy jed ricin. Podle ruské ambasády Končakov kvůli tomuto označení čelil výhružkám a dostal policejní ochranu.

Čeští opoziční politici vyjádřili podporu pro krok vlády, vyhoštění dvou diplomatů je podle nich adekvátní reakce. Rozhodnutí ocenili i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), kteří spolu se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) dostali v souvislosti s případem policejní ochranu.

Problémy mezi Prahou a Moskvou měli zástupci ministerstev zahraničí řešit při konzultacích, zatím se ale diplomaté neshodli na termínu či formátu. V poslední době jsou vztahy obou zemí na bodu mrazu kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z pražského náměstí Interbrigády. Ruské protesty vyvolalo také zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo i rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď