Českého textilníka Aschera představí Uměleckoprůmyslové muzeum

foto Novinářská prohlídka výstavy Šílený hedvábník se uskutečnila 14. února 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Praha - Příběh a dílo českého textilníka Ziky Aschera a jeho ženy Lídy představí Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Čeští rodáci založili v Londýně úspěšnou firmu, jež dodávala látky nejslavnějším světovým módním domům, ve své rodné zemi byli však zapomenuti. Výstavu, kterou mohou zájemci navštívit od pátku, novinářům představili organizátoři.

Fotogalerie

Novinářská prohlídka výstavy Šílený hedvábník se uskutečnila 14. února 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Představuje příběh českého emigranta a obchodníka s hedvábím Ziky Aschera, jemuž se podařilo po odchodu z Československa vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na látky, která spolupracovala s proslulými módními domy a světovými umělci. Na snímku je Ascherův syn Peter Ascher s ředitelkou muzea Helenou Königsmarkovou. Expozice podle kurátorky Konstatiny Hlaváčkové mapuje celoživotní dílo a odkaz Ziky a Lídy Ascherových. Přípravy začaly už v roce 2011, spolu s Hlaváčkovou se na výstavě podíleli i Ascherův syn Peter a jeho manželka Robin, kteří žijí v USA. "Vždycky jsem měl tu myšlenku, že Praha by měla vidět, čeho rodiče docílili. Dnes je ten velký moment," řekl Peter Ascher.

Novinářská prohlídka výstavy Šílený hedvábník se uskutečnila 14. února 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Představuje příběh českého emigranta a obchodníka s hedvábím Ziky Aschera, jemuž se podařilo po odchodu z Československa vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na látky, která spolupracovala s proslulými módními domy a světovými umělci. Jeho rodiče těsně před okupací nacistickými vojsky odjeli na svatební cestu do Norska a zpět do vlasti se už nevrátili. Usadili se v Londýně, kde v roce 1942 založili firmu na potisk látek určených pro výrobu dámských oděvů. Spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci, například s Henrim Matissem, Henrym Moorem nebo Cecilem Beatonem. Ze spolupráce vznikly ikonické šátky Ascher Squares, které se staly světovým bestsellerem. Klienty byly nejslavnější módní domy, například Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent nebo Fabiani.

Novinářská prohlídka výstavy Šílený hedvábník se uskutečnila 14. února 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Představuje příběh českého emigranta a obchodníka s hedvábím Ziky Aschera, jemuž se podařilo po odchodu z Československa vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na látky, která spolupracovala s proslulými módními domy a světovými umělci. Zika byl v oblasti textilních materiálů považován za inovátora. "Zval studenty do své dílny a dával jim možnost vzít si vzory látek, aby je použili v rámci svých přehlídek. Tímto způsobem Zika zjišťoval názor mladých lidí na módu a zároveň měl možnost podílet se na budoucnosti britské módy," uvedla Robin Ascherová.

Novinářská prohlídka výstavy Šílený hedvábník se uskutečnila 14. února 2019 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Představuje příběh českého emigranta a obchodníka s hedvábím Ziky Aschera, jemuž se podařilo po odchodu z Československa vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na látky, která spolupracovala s proslulými módními domy a světovými umělci. Původní látky firmy Ascher byly poskytnuty také studentům z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, jejichž modely budou představeny na přehlídce v rámci výstavy.

Většina exponátů na výstavu, která potrvá do 15. září, byla zapůjčena z archivu rodiny Ascherových. Dále oděvy poskytly umělecká galerie v severoanglickém Manchesteru, londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta a francouzské Matissovo muzeum v Le Cateau-Cambrésis.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď