České hady představuje nová expozice v pražské zoo

foto Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům. Na snímku z 29. dubna 2021 je užovka podplamatá.

Praha - V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, jak dnes novinářům sdělil kurátor plazů Petr Velenský.

Fotogalerie

"Chceme přispět k tomu, aby se ve veřejnosti nahradil strach z hadů respektem z nich," řekl k nové expozici Velenský.

V Terariu u Rezervace Bororo se návštěvníkům zoo v Troji představují užovky obojková, podplamatá a hladká i zástupce jediného českého jedovatého hada. Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek, pokud hada potká ve volné přírodě. Důvodem podle něj je to, že jednotliví hadi mají různá zbarvení i velikost. Lidem se se zmijí podle něj nejčastěji plete užovka hladká. Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.

Mnohými obávanou zmiji lidé podle Velenského v přírodě potkají spíše zřídka. Jedná se totiž o plachého hada, který se lidem vyhýbá. K uštknutí se zmije uchyluje pouze tehdy, když se cítí ohrožená. Kouše v sebeobraně, obvykle tehdy, když s ní člověk manipuluje nebo na ni šlápne. "Akční rádius zmije, která byla zastižena mimo úkryt a cítí se ohrožená, není větší než půl metru. Potkáme-li zmiji na horském chodníčku, můžeme ji zcela bezpečně obejít," uvedl. V případě, že had člověka kousne, je potřeba vyhledat lékaře. Nutné je podle odborníka s ránou nemanipulovat a zachovat klid. Uštknutí zmije totiž zdravého člověka na životě neohrozí, dodal.

Zmije obecná je v Česku kriticky ohroženým druhem. Tento živorodý plaz měří okolo 50 centimetrů a v přírodě žije v horách a na pahorkatinách. Vyznačuje se tmavě zbarvenou klikatou čárou na těle. K ohroženým patří i u nás žijící užovky. Nejběžnějším hadem u nás je užovka obojková, která měří až 110 centimetrů a na těle nemá skvrny. Největším českým hadem je užovka stromová. Ta nicméně v Česku žije jen ve třech oblastech.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851.623 lidí, tedy o téměř 605.000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď