Česká zbrojovka od středy téměř na dva týdny odstaví část výroby

foto Ilustrační snímek z výroby a testování ručních palných zbraní ve společnosti Česká zbrojovka v Uherském Brodě.

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Česká zbrojovka od středy téměř na dva týdny odstaví část výroby. Závod v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku tím reaguje na měnící se poptávku na některých trzích, zejména v USA. Omezení výroby potrvá do 10. dubna, uvedl dnes na dotaz ČTK manažer podniku pro vnější vztahy Radek Hauerland. Společnost je součástí zbrojařské skupiny Colt CZ Group SE, která zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku.

"V kontextu zvyšující se produktivity práce a v reakci na fluktuaci poptávky na některých trzích, zejména v USA, reaguje Česká zbrojovka úpravami výrobního taktu a struktury výrobkového mixu, optimalizací počtu zaměstnanců a dalšími opatřeními. Snahou je zvyšování konkurenceschopnosti a nákladové efektivity na světových trzích. Vedení České zbrojovky o těchto iniciativách detailně informovalo zaměstnance," uvedl Hauerland. Kolika pracovníků se bude odstávka týkat, neupřesnil.

Holding Colt CZ Group SE vykázal loni podle zveřejněných předběžných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 36,5 procenta, zejména kvůli vyššímu prodeji zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Letos skupina počítá s růstem výnosů na 15,1 až 16,9 miliardy korun. Čistý zisk holdingu za loňský rok po zdanění přesáhl dvě miliardy korun, nárůst ve srovnání s rokem 2021 činil 167,5 procenta. Představenstvo navrhne zvýšit dividendu na 30 korun na akcii.

Počet prodaných zbraní skupina loni meziročně zvýšila o 10,5 procenta na 693.391. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 58 procent, dlouhé palné zbraně téměř ze 42 procent. Stěžejní jsou pro holding trhy v Severní Americe, Asii a Evropě.

Upravený čistý zisk skupiny po zdanění dosáhl v roce 2022 téměř 2,3 miliardy korun, což bylo o 96,4 procenta více než předloni. Upravený ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné položky skupině loni ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 55,2 procenta zhruba na 3,4 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Skupina loni investovala 679,7 milionu korun, meziročně o 7,3 procenta více.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď