České spořitelně loni vzrostl zisk o 15,5 pct. na 17,7 miliardy

foto Logo Česká spořitelna

Praha - České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní zisk banky stoupl o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun. Neauditované konsolidované výsledky dnes Česká spořitelna zveřejnila na svém webu.

Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 8,8 procenta na 30,3 miliardy Kč. "Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) během let 2018 a 2019," uvedla spořitelna v tiskové zprávě.

Čistá úroková marže meziročně mírně klesla z 2,17 na 2,12 procenta. Pokles byl podle spořitelny způsoben vysokým objemem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.

Čistý výnos z poplatků a provizí banka navýšila meziročně o 0,6 procenta na 8,6 miliardy korun. Mírný růst byl poháněn příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 procenta na 2,7 miliardy Kč.

Domácnostem banka loni půjčila 410,4 miliardy, podnikatelským subjektům 257 miliardy korun. Objem hypoték fyzickým osobám meziročně stoupl o osm procent a spotřebitelských úvěrů o 4,7 procenta. Objem úvěrů celé Skupiny ČS loni vzrostl o zhruba pět procent na 740,1 miliardy Kč.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Loni zvýšila provozní zisk o 8,7 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy Kč).

Nadpoloviční podíl ve spořitelně získala Erste před 20 lety. O prodeji 52procentního podílu státu v ČS za 19 miliard korun rozhodla v únoru 2000 vláda premiéra Miloše Zemana. Nyní je Erste jediným akcionářem spořitelny.

Hospodářské výsledky za rok 2019 už zveřejnila čtveřice největších bankovních domů v Česku. Jejich celkový zisk vzrostl meziročně o 7,1 miliardy na 62,2 miliardy korun. Nejvíce loni vydělala ČSOB, a to 19,7 miliardy Kč. O dvě miliardy nižší čistý zisk měla Česká spořitelna. Komerční banka vydělala 14,9 miliardy a UniCredit Bank ČR a SR 9,9 miliardy korun.

Erste Group loni zvýšila provozní zisk, navrhne i vyšší dividendu

Rakouská bankovní skupina Erste Group loni zvýšila provozní zisk o 8,7 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy Kč). Generální ředitel Bernhard Spalt v dnešní tiskové zprávě uvedl, že banka těžila zejména z dynamického vývoje na středoevropském trhu - její provozní příjmy rostly dvakrát rychleji než náklady. Navrhuje proto zvýšit dividendu o sedm procent na 1,5 eura na akcii.

"Působíme v ekonomicky nejdynamičtějším evropském regionu. Země střední a východní Evropy vykazují více než dvakrát vyšší tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP), než je průměr eurozóny. Zásadní je, že ten růst táhne zejména domácí poptávka, a to díky nízké míře nezaměstnanosti a růstu reálných mezd," dodal Spalt.

Bance se podařilo dosáhnout sedmiprocentního růstu jak u vkladů, tak u půjček. Těžila ale také z růstu čistých úrokových výnosů, nejvíce v České republice, ale i v Rumunsku a v Maďarsku.

Čistý zisk ale bance loni klesl o 18 procent na 1,47 miliardy eur. Na vině byly jednorázové položky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď