Česká rodina zadržená se stříbrem a zlatem popírá pašování

foto Zlato - ilustrační foto.

Vídeň - Česká rodina, v jejímž autě rakouští celníci odhalili metráky stříbra a zlata, odmítá tvrzení, že chtěla drahé kovy přes Rakousko propašovat do České republiky. Říká, že je chtěla jen uložit ve Švýcarsku a na rakouském území se ocitla při cestě z Lichtenštejnska omylem, informovala dnes agentura APA.

Rakouské úřady v úterý oznámily, že v polovině srpna rakouští celníci odhalili u Čechů stříbro a zlato v hodnotě 700.000 eur (přes 18,7 milionu Kč). Náklad podle rakouského ministerstva financí "chtěli přes hranici z Lichtenštejnska do Rakouska propašovat domů".

V takovém případě by se na 781 prutů stříbra a zlata vztahovala ohlašovací povinnost a jenom za stříbro, které v kontrabandu výrazně převažovalo, by rodina musela zaplatit dovozní clo téměř 97.000 eur (2,6 milionu Kč).

Advokátní kancelář zastupující rodinu ale dnes oznámila, že tvrzení rakouského ministerstva financí je mylné. Rodina trvá na tom, co uvedla už při celní kontrole - že do Rakouska zajela neplánovaně.

Skutečným cílem cesty byl podle tvrzení rodiny Curych, kam měly být drahé kovy převezeny. Za zlato a stříbro určené k uložení by při překročení hranic nemuseli platit žádné poplatky a za daných okolností ani dovozní clo, argumentuje právní zástupce rodiny.

"Při správném právním posouzení okolností tudíž nevznikla žádná celní ani daňová povinnost. V souladu s tím nemohla být naplněna ani skutková podstata pašování," cituje právníka agentura APA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď