Česká republika bude cvičit reakci na takzvanou hybridní válku

foto Vozidlo české armády - ilustrační foto.

Praha - Česká republika procvičí reakci na takzvanou hybridní válku. Vyzkouší, jak jsou krizové orgány připraveny na vyhlášení stavu ohrožení státu. Štábní cvičení s názvem Obrana 2020 se uskuteční na začátku března, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Schválila ho dnes vláda, uvedl úřad vlády na svém webu. Stav ohrožení státu dosud nikdy vyhlášen nebyl. Podobné cvičení se podle ministerstva obrany v Česku desítky let neuskutečnilo.

Scénář cvičení nasimuluje krizovou situaci, při které by byla Česká republika ohrožena ze zahraničí. "Důležitou roli bude hrát hybridní aspekt vnějšího působení s přímým dopadem na bezpečnost ČR," uvedl Fajnor. Podle informací ČTK bude scénář představovat situaci, kdy byl napaden jeden z evropských spojenců. V důsledku českého zapojení do alianční obrany se ohrožení přenese i na samotné Česko, které se musí vypořádat s hybridními útoky, tedy třeba s teroristickými a kybernetickými útoky, sabotážemi, silnou dezinformační kampaní nebo demonstracemi.

Cílem nácviku bude zmapovat celý proces vyhlášení stavu ohrožení státu. Podle získaných zkušeností pak úředníci připraví opatření, která by bylo nutné při vyhlášení stavu ohrožení státu přijmout.

Cvičení povede ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zapojí se do něj orgány krizového řízení České republiky, tedy například krizové štáby jednotlivých ministerstev nebo Ústřední krizový štáb. Výsledek bude vyhodnocen na vládě 20. dubna.

Stav ohrožení státu je jednou z krizových situací, kterými stát reaguje na nebezpečí. Před ním vláda vyhlašuje stav nouze, v případě eskalace je poslední možností válečný stav. Stav nouze a stav ohrožení státu se může vyhlásit pouze na části území, válečný stav se týká celé republiky. Stav ohrožení státu vyhlašuje na návrh vlády Parlament, a to pokud je bezprostředně ohrožena svrchovanost země, její územní celistvost anebo její demokratické základy. Vláda poté může třeba požadovat po Parlamentu urychlené projednání zákonů a prezident takové zákony nesmí vetovat. Vyhlášena může být částečná mobilizace.

Fajnor upozornil, že dosud takové situace nenastala a že jde o legislativně poměrně složitý proces. Vláda se proto rozhodla proceduru procvičit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď