Česká měna si polepšila, pražská burza klesla

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna si dnes polepšila k oběma hlavním světovým měnám. K dolaru dokonce posílila k 17:00 oproti předchozímu závěru o 50 haléřů na 25,16 Kč/USD. K euru zpevnila o devět haléřů na 24,59 Kč/EUR. Pražská burza dnes uzavřela na nejslabší hodnotě od května 2021. Index PX oslabil o 2,67 procenta na 1114,34 bodu.

Česká měna si polepšila k hlavním měnám, k dolaru o půl koruny

Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle expertů koruně pomohly dnešní informace České národní banky (ČNB). Centrální banka oznámila, že ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. To mohlo podle analytiků vyvolat tlak na kurz koruny. Guvernér ČNB Aleš Michl ale dnes zároveň řekl, že banka bude dál bránit výkyvům kurzu české měny.

"Centrální banka sice nechala sazby beze změny, ale nevyloučila jejich zvýšení příště. Navíc se dál hlásí k usměrňování kurzu koruny," popsal postup ČNB analytik Tomáš Vlk ze společnosti Patria Finance. "Je otázkou, zda k dnešnímu skokovému posílení (koruny) stačila jen tato slova, nebo jestli je banka podpořila i další intervencí na trhu," doplnil.

Pražská burza dnes uzavřela nejslabší od května 2021, klesla počtvrté v řadě

Byl to jeho čtvrtý pokles v řadě. Dolů ho dnes táhly především akcie bank a elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Většina vyspělých akciových trhů ve světě byla dnes pod silným prodejním tlakem, když nadále panují obavy, že prudký růst úrokových sazeb uvrhne globální ekonomiku do recese," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

V Praze se nejvíce obchodovalo s cennými papíry ČEZ. Nakonec odepsaly 3,84 procenta na 865 korun. "Uzavřely nejníže za posledního půl roku," podotkl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Nejhůře dnes v Praze dopadly akcie nápojářské Kofoly, které klesly o více než šest procent na 249 korun. "Z velké části se ale jednalo o technické oslabení, protože se její akcie dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu ve výši 11 korun," uvedl Boháč.

Finanční sektor skončil celý v červeném. Erste Bank oslabila o 4,1 procenta na 542,40 koruny. Níže uzavřela naposledy na začátku měsíce. Akcie Komerční banky zlevnily o 2,82 procenta na 620 korun a Moneta Money Bank si pohoršila o 2,36 procenta na 70,30 Kč. Pojišťovna VIG pak klesla o 0,96 procenta na 518 korun.

Tabáková společnost Philip Morris ČR naopak posílila o 0,37 procenta na 16.420 korun. Firma dnes zveřejnila pololetní hospodářské výsledky. Čistý zisk jí meziročně stoupl o 5,8 procenta na 1,8 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,4 procenta na 9,8 miliardy Kč.

Americký dolar oslabuje vůči euru i vůči britské libře

Americký dolar dnes oslabuje vůči euru i vůči britské libře, která se tak dál zotavuje z pondělního rekordního minima. Jednotná evropská měna si krátce po 19:00 SELČ připisovala zhruba půl procenta na 0,9785 USD. Dnešní údaje o vývoji inflace v Německu podpořily očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) na příštím zasedání zvýší úrokové sazby o dalších 0,75 procentního bodu.

Libra těží ze středečního rozhodnutí britské centrální banky zahájit neomezené nákupy britských státních dluhopisů. Banka uvedla, že nakoupí tolik dlouhodobých dluhopisů, kolik bude potřeba, aby stabilizovala finanční trhy. Dnes podle agentury Reuters nakoupila dluhopisy se splatností přes 20 let v hodnotě 1,415 miliardy liber (téměř 40 miliard Kč).

Krátce po 19:00 SELČ si libra připisovala 1,7 procenta na 1,1075 USD. V pondělí se propadla až na 1,0327 USD, a to kvůli obavám investorů ohledně dopadů nového ekonomického plánu vlády na britské finance. "Britská centrální banka podnikla dost rozhodný krok ke stabilizaci finančních trhů. A měnový trh to přijímá pozitivně," uvedl analytik Brian Daingerfield ze společnosti NatWest Markets.

Německý statistický úřad dnes oznámil, že inflace v Německu se v září podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie vyšplhala na 10,9 procenta. Analytici přitom inflaci odhadovali pouze na deset procent. V pátek zveřejní statistický úřad Eurostat rychlý odhad zářijového vývoje inflace v celé eurozóně.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,68

24,59

Kč/USD

25,66

25,16

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď