Česká měna se po sérii posílení dostala pod kurz 27 Kč/EUR

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna se po sérii šesti posílení v řadě dostala ve čtvrtek poprvé od poloviny března pod kurz 27 korun za euro. K 17:00 zpevnila vůči euru oproti předchozímu závěru o 19 haléřů na 26,92 Kč/EUR. K dolaru posílila o 34 haléřů na 24,62 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna v březnu značně ztrácela kvůli obavám z šíření koronaviru. V posledních dnech ale část ztrát umazala. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu řekl, že se podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Pražská burza znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ.

Koruna je však navzdory několika posílením z posledních dní stále vysoko nad kurzy, které měla k euru a dolaru před začátkem března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem. Na konci února byly kurzy české měny k euru i dolaru o zhruba 1,5 koruny nižší než dnes.

Navíc podle některých analytiků může koruna opět oslabit. "Koruna se v posledních třech dnech výrazně odpoutala od vývoje úrokových sazeb, což nám indikuje, že si své zisky dlouho neudrží," sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX posílil o 1,5 procenta na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Komerční banky a také elektrárenské společnosti ČEZ. Z hlavních titulů ztrácel pouze Avast a textilka Pegas Nonwovens. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Pražská burza se v závěru týdne drží vývoje na západních trzích, přestože ji trochu brzdí Avast," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Komerční banka se v Praze stala vítězem čtvrtečního obchodování. Její cenné papíry zdražily o 4,62 procenta na 566 korun. Dařilo se i zbytku finančního sektoru. Erste Bank posílila o 2,11 procenta na 485 korun, Moneta Money Bank si polepšila o 0,53 procenta na 57,30 koruny a pojišťovna VIG o 0,1 procenta na 502 korun.

ČEZ byl ve čtvrtek nejobchodovanějším titulem dne, jeho cenné papíry zhodnotily o 2,79 procenta na 442,50 koruny. Výrazně dnes posilovaly také například mediální CME, nápojářská Kofola nebo likérka Stock. Nedařilo se technologické společnosti Avast, která odepsala 2,3 procenta na 123 korun. Textilka Pegas Nonwovens pak zavřela na 602 korun, proti začátku obchodování oslabila o 1,63 procenta.

Pražská burza posílila i za celý uplynulý týden, index PX stoupl o 8,5 procenta na 840,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME, největší pokles postihl akcie výrobce tkanin PFNonwovens. Předchozí týden akcie posílily o téměř šest procent.

"Týden před velikonočními svátky se trh zabýval vývojem kolem covid-19 a jednáním zemí těžící ropu. Lehce povzbudivé informace o epidemiologickém vývoji v Evropě a další kroky hospodářské politiky přispěly k růstovému výsledku na akciových indexech. Konkrétně americký index S&P 500 poskočil o 12,4 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 7,3 procenta," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcii minulého týdne byla CME s růstem o 17,3 procenta na 84 Kč. AT&T, které drží v CME 75procentní podíl, oznámila v rámci prezentace investorům, že počítá s prodejem podílu v CME zhruba do poloviny letošního roku. To odpovídá i dosavadním prohlášením ze strany CME. Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla PFNonwovens se ztrátou 1,6 procenta na 602 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace.

Po velikonočním prodlouženém víkendu (včetně pondělí) čeká zkrácený obchodní týden většinu Evropy, ale zámoří je otevřeno i v pondělí. Investoři budou sledovat vývoj epidemiologických křivek, analyzovat výsledky jednání zemí těžících ropu a G20 a soustředit se na start výsledkové sezóny v zámoří. "Podle našeho názoru neleze vyloučit, že si aktuální růstový trend vybere přinejmenším krátkodobě pomyslný oddychový čas," odhadl analytik.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,11 26,92
Kč/USD 24,96 24,62

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď