Česká justice: Benešová navrhla na předsedu NSS Dienstbiera

foto Ilustrační foto - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová představila 4. října 2021 v Praze nového generálního ředitele Vězeňské služby Simona Michailidise.

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla jako kandidáta na předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) současného soudce NSS Filipa Dientsbiera. Dnes to uvedl server Česká justice. Benešová podle webu na dnešním sněmu Soudcovské unie ČR uvedla, že prezident Miloš Zeman s jejím návrhem souhlasil.

NSS nyní vede Michal Mazanec, kterému ale na konci roku vyprší mandát z důvodu dosažení věkové hranice 70 let pro výkon funkce soudce, uvedl server.

Mazanec podle serveru na sněmu poukázal na přetíženost správního soudnictví. Stav je podle něj neúnosný, zmínil například to, že NSS přezkoumává mimořádná opatření proti šíření koronaviru nebo stížnosti na volby.

Sněm Soudcovské unie začal v pražském hotelu Duo dnes, potrvá do soboty. Zabývat se má mimo jiné problematikou takzvané justiční mapy, vnitřního fungování soudů a elektronizací justice.

Předsedu jmenuje prezident s kontrasignací předsedy vlády. Ze zákona má ale omezený výběr, nové funkcionáře musí zvolit z řad soudců tohoto soudu. Funkční období předsedy NSS trvá deset let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď