Česká armáda chce koupit dalších deset francouzských houfnic Caesar

foto Ilustrační foto - Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET začal 6. října 2021 v Brně. Na snímku je samohybná houfnice CAESAR od francouzské firmy Nexter Systems. Houfnice se v následujících letech objeví ve výzbroji české armády, kde nahradí děla DANA.

Praha - Česká armáda má zájem o pořízení dalších deseti francouzských houfnic Caesar. Důvodem je zhoršená bezpečnostní situace v Evropě, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Klára Krištofíková. Již dříve ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s francouzským výrobcem Nexter Systems o nákupu 52 děl za 8,5 miliardy korun.

"Česká armáda má zájem o pořízení dalších deseti kusů houfnic nad rámec již zakoupených děl. Hodnota zakázky a termín uzavření dodatku smlouvy je stále v jednání s dodavatelem," uvedla Krištofíková. Dodala, že dodatek by mohl být uzavřen ještě letos. "Důvodem pro záměr pořídit dodatečná děla je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě a nutnost na ni co nejrychleji reagovat," poznamenala.

Smlouvu na nákup samohybných houfnic za 8,5 miliardy korun ministerstvo podepsalo před rokem. Ve výzbroji české armády nahradí děla Dana, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. První kusy budou vyrobeny ve Francii.

"První děla k provedení vojskových zkoušek k nám budou dodány v roce 2024, po přenosu výroby do České republiky by další sériově vyrobené kusy měly být dodány v roce 2026," dodala Krištofíková.

Končící děla Dana, které v armádě slouží déle než 40 let, jsou schopna dostřelit asi 20 kilometrů. Ve výzbroji jich má 13. dělostřelecký pluk 48 kusů. Využívají munici ráže 152 milimetrů, zatímco dělo Caesar munici ráže 155 milimetrů, kterou používají spojenci v NATO. Francouzské dělo by mělo být schopno dostřelit 40 kilometrů. Francouzské dělo má poloautomatické nabíjení, Dana se nabíjí automaticky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď