Česká ambasáda v Kábulu bude dočasně uzavřena

foto Ilustrační foto - Zleva ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a premiér Andrej Babiš 23. srpna 2021 v Praze na pravidelné poradě vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí.

Praha - Velvyslanectví České republiky v Kábulu bude dočasně uzavřeno, část agendy ambasády převezme zastupitelský úřad v Islámábádu. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zahraničí, ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes informoval vládu. Diplomaté byli z Afghánistánu evakuováni kvůli kritické bezpečnostní situaci v zemi.

Budova velvyslanectví byla podle ministerstva zajištěna tak aby nemohla být zneužita, včetně majetku nebo dat. Českým velvyslancem v Afghánistánu zůstává Jiří Baloun, který bude pracovat z pražského ústředí. "Toto je pro další komunikaci s partnery v regionu i budoucí směřování našich diplomatických styků s Afghánistánem stěžejní," uvedl Kulhánek.

Baloun dříve řekl, že při opuštění ambasády musel s vojáky odvézt důležité vybavení včetně pokladny, záznamových zařízení, paměťových disků nebo částí přístrojů. Další vybavení muselo být zničeno. Z Kábulu přivezl také vlajky ČR, EU, NATO a Afghánistánu, český státní znak a plaketu označující budovu velvyslanectví.

Bezpečnostní situace v regionu zůstává podle Kulhánka nadále vyhrocená, zabývat se jí budou též ministři zahraničí členských států Evropské unie na neformálním setkání ve slovinském Brdu pri Kranju, které se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. "EU, ale i NATO teď čeká debata o budoucí podobě a nastavení vztahů s Afghánistánem, včetně přístupu k nové vládě, pokud vznikne,“ dodal Kulhánek.

Poté, co hnutí Tálibán ovládlo většinu Afghánistánu, stáhla ČR ze země pomocí tří letů v předminulém týdnu 195 lidí. Kulhánek v pátek uvedl, že Česko evakuovalo již všechny tamní tlumočníky a spolupracovníky, které vybraly armáda a diplomacie. O mezinárodní ochranu, tedy azyl či doplňkovou ochranu, požádalo v Česku 152 ze 169 Afghánců, které lety přivezly. Ostatní mají v Česku jinou formu pobytu, sdělilo dnes ČTK ministerstvo vnitra.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď