Česká a slovenská policie oznámily rozbití gangu v případu podvodů s DPH

foto Policejní automobil - ilustrační foto.

Bratislava - Stíhání několika desítek osob a firem při vyšetřování podvodů s daní z přidané hodnoty (DPH) oznámili dnes zástupci české a slovenské policie a slovenské finanční správy. Skupina podle nich v posledních nejméně třech letech obrala oba státy o více než 6,5 milionu eur (165 milionů korun). Případem se zabývá společný česko-slovenský vyšetřovací tým. Hlavní organizátor byl podle policistů zadržen v Česku.

Šéf slovenské Finanční správy Jiří Žežulka na tiskové konferenci řekl, že mezi obviněnými jsou podnikatelé a účastníci motoristických závodů. Bližší informace o totožnosti obviněných zástupci slovenské a české policie neuvedli. Žežulka pouze řekl, že krycí název akce Zpěvák nebyl vybrán náhodně.

Členové skupiny jsou podezřelí, že v Česku a na Slovensku založili síť firem, které poskytovaly fiktivní nebo nadhodnocené reklamní služby na závodních vozidlech. Tímto způsobem došlo v Česku podle slovenské Finanční správy k úniku na DPH předběžně ve výši 130 milionů korun a na Slovensku za více než 1,4 milionu eur (35 milionů korun).

"Zjistili jsme, že za touto to daňovou kriminalitou stojí organizovaná skupina, která sahá na území Slovenské republiky. Ta reklamní činnost a náklady s ní spojené byly optimalizovány přes nákladové faktury, které byly většinou fiktivní nebo vysoce nadhodnocené," řekl vedoucí odboru hospodářské kriminality policie ve Zlínském kraji František Urbánek. Hlavní organizátor podvodů je podle policie občan Česka, který byl v minulosti už soudně trestán.

Skupina podle Urbánka zisk z daňových podvodů vybírala v hotovosti z bankomatů na Slovensku.

Česká policie začala v případu stíhat 25 lidí a 18 právnických osob, a to pro podezření ze zločinu krácení daně. Slovenská policie v kauze zase obvinila pět Slováků a stejný počet Čechů, jakož i deset právnických osob.

V jiném případu slovenští a čeští kriminalisté zase vyšetřují podezření z krácení daně při obchodování s pohonnými hmotami. Nejmenované firmě kvůli tomu úřady zajistily na účtech 2,7 milionu eur (68 milionů korun).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď