Češi vybrali na Ukrajinu přes tři miliardy, z toho třetinu na zbraně

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Od začátku ruské invaze vybrali Češi na pomoc Ukrajině ve sbírkách nejméně 3,4 miliardy korun. Zhruba třetinu celkové částky lidé poslali na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený na nákup vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu a domobranu. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli největší organizátoři sbírek. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Ze země od té doby uprchlo několik milionů lidí, 300.000 zamířilo do Česka.

Do sbírky na podporu ukrajinských ozbrojených sil lidé v Česku poslali přes jednu miliardu korun. Zhruba devět desetin z této částky už velvyslanectví využilo. Na kontě tak aktuálně zůstává přibližně 100 milionů korun, uvedla ukrajinská ambasáda v Praze na dotaz ČTK.

Částkou 100 milionů korun přispěla do sbírky ukrajinské ambasády česká společnost Seznam.cz. Její majitel Ivo Lukačovič tak počátkem dubna reagoval na záběry z města Buča, kde po odchodu ruských vojáků zůstaly podle ukrajinských zdrojů stovky mrtvých civilistů. Významné příspěvky poskytly také další české firmy jako Jablotron, Metrostav či Isolit-Bravo.

Téměř 1,67 miliardy korun vybrala na pomoc Ukrajincům nezisková organizace Člověk v tísni. Z vybrané částky dosud využila přibližně 300 milionů Kč, uvedla mluvčí Adriana Černá. "Od počátku současné ruské invaze jsme vypravili 11 vlaků a 26 kamionů, naložených humanitární pomocí," uvádí Člověk v tísni na svém webu. Kromě pomoci přímo na Ukrajině organizace pomáhá také ukrajinským uprchlíkům v Česku a v Moldavsku.

Sbírku na pomoc napadené zemi vyhlásila po začátku ruské invaze také organizace Paměť národa. Dosud od dárců vybrala 268 milionů Kč. "Materiál v hodnotě 223 milionů korun už jsme nakoupili a odeslali," sdělila ČTK mluvčí Kristýna Bardová. Paměť národa za vybrané peníze nakupuje zdravotnický materiál, ochranné vesty či helmy.

Na 232 milionů korun vybral na podporu válkou postižené zemi a jejím obyvatelům Český červený kříž. Přímo na Ukrajinu dosud poslal pomoc téměř za 50 milionů Kč. "Z veřejné finanční sbírky bylo na tento účel čerpáno 32 milionů korun, část materiálu je získána darem," řekl ČTK ředitel organizace Marek Jukl. Pomoc se soustředí především na podporu zdravotní péče zraněným a nemocným, zahrnuje proto zdravotnický materiál a přístroje, stany, ochranné pomůcky jako vesty a přilby, ale i vozidla pro zdravotnické týmy. "Celkem jsme díky donorům poskytli 410 palet materiální pomoci," uvedl Jukl. Dalších 17,4 milionu korun ze sbírky použil Český červený kříž na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku.

Veřejnou sbírku na pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům pořádá rovněž Charita ČR. Od začátku války lidé poslali podle posledních údajů na webu organizace 121,6 milionu Kč. Díky dárcům vypravila Charita na Ukrajinu několik kamionů a jeden vlak s humanitární pomocí. Mimo jiné poslala potraviny a hygienické potřeby do Záporoží nebo elektrocentrály do města Ťačiv.

Na konto humanitární organizace Adra, určené na pomoc Ukrajině, lidé dosud poslali 77,6 milionu korun. Vyčerpáno bylo 25 milionů, sdělila ČTK mluvčí Karolina Emanuelová. Adra pomáhá jak ukrajinským uprchlíkům v Česku, tak přímo ve válečných oblastech, kam vozí potraviny, vodu nebo zdravotnické potřeby. Z ohrožených oblastí také evakuuje lidí, často zdravotně handicapované, kteří by se vlastními silami nedokázali z těchto míst dostat.

Zhruba jednu pětinu z 10,5 milionu Kč vybraných ve sbírce na pomoc Ukrajině dosud uvolnila na pořízení humanitární pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické. "Prostředky ze sbírky pomáhají lidem přímo na Ukrajině prostřednictvím našich partnerských lokálních organizací. Peníze jim posíláme postupně v menších dávkách, podle toho, jak se vyvíjí situace na místě a jejich potřeby," řekla ČTK Ivana Dingová z Diakonie. Peníze organizace využívají na nákup potravin, hygienických potřeb a dalších nezbytností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď