Češi se kvůli viru bojí o práci, těší se na chození bez roušky

foto Ženy s ochrannými rouškami na obličejích si pořizují selfie 31. března 2020 na Karlově mostě v Praze.

Praha - Osobně ohroženo koronavirem se cítí 81 procent Čechů. Dvě třetiny populace uvádí, že koronavirus představuje hrozbu pro jejich zaměstnání či zdroj obživy. Lidé zpřísnili své hygienické návyky, omezili osobní kontakty a více využívají například služeb e-shopů. Až opatření skončí, těší se lidé nejvíce na chození bez roušky. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Roušku nyní nosí 84 procent Čechů, zhruba stejný podíl lidí si pravidelně myje ruce, více než polovina dotázaných pravidelně používá dezinfekční prostředky a asi třetina populace nosí ochranné rukavice. Tři čtvrtiny lidí také zůstávají doma a vychází, jen pokud je to nutné, omezují osobní styk se známými a vyhýbají se místům s vyšší koncentrací lidí.

Češi jsou nyní o něco pesimističtější v názoru na to, za jak dlouho pandemie skončí. V polovině března se pouze 15 procent Čechů domnívalo, že virus bude pod kontrolou za více než půl roku, nyní je to čtvrtina populace.

V uplynulých 14 dnech využila třetina dotázaných služeb e-shopu s donáškou domů, 16 procent lidí si nechalo dovézt jídlo z restaurace domů. "Třetina populace uvádí, že nyní využívá služby e-shopů s donáškou domů více než v minulosti. V souvislosti s přesunem do online prostředí se také mění požadavky zákazníků. Zákazníci považují dopravu zdarma za samozřejmost," uvedla agentura.

Češi nevynechávají ani kulturní a vzdělávací aktivity na dálku, dvě pětiny z nich sledovalo film, koncert nebo představení z domova, asi pětina lidí se pak zúčastnila některého z videokurzů.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných se těší na to, až budou moci opět chodit bez roušky. Nejčastěji jde o lidi starší 66 let. Češi se dále těší na setkání s přáteli a rodinou, chybí jim procházky ve městě nebo přírodě a návštěvy restaurací a hospod.

Průzkum se uskutečnil od 27. do 29. března a zúčastnilo se ho 1033 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď