Češi očkovaní mimo EU mohou ode dneška získat certifikát o vakcinaci

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Lékaři mohou ode dneška Čechům očkovaným v zahraničí mimo EU v ní schválenou vakcínou zapsat očkování do informačního systému infekčních nemocí, kde se všechny vakcinace evidují. Umožní jim to vygenerovat si evropský certifikát. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. K tomu, aby tuto možnost měli lidé očkovaní v zahraničí, vládu vyzval například i sněmovní zahraniční výbor.

"Pokud přicestují z takovéto země a navštíví poskytovatele zdravotních služeb, budou mu zde elektronicky zapsány údaje o očkování provedeném ve třetí zemi do Informačního systému infekčních nemocí. Na základě toho bude očkovanému vystaven jednotný EU certifikát," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podmínkou vydání certifikátu je předložení certifikátu o očkování vydaný ve třetí zemi v anglickém jazyce, vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Obsahovat musí údaje o očkované osobě, podaném typu vakcíny, datu podání a identifikaci subjektu, který dokument vydal. Tyto údaje musí jít přímo z dokumentu ověřit nebo musí spolu s ním předložit kontaktní informace na dané zařízení, kde se nechal očkovat.

Kromě občanů ČR se tato možnost vztahuje i na jejich rodinné příslušníky, kteří mají povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu na území ČR. Podobně může žádat i občan EU, který má v ČR potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k trvalému pobytu. Certifikáty se nebudou vystavovat lidem z jiných zemí EU, protože splňují stejné náležitosti.

Potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech musí lidé předkládat například pro využívání různých služeb včetně ubytovacích, hromadných akcí nebo kulturních a sportovních zařízení. Povinné je také při návštěvě restaurace při případné kontrole, provozovatelům ho ale předkládat nemusí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď