Černochová v sobotu na Ukrajině uctila památku padlých legionářů

foto Česká ministryně obrany Jana Černochová navštívila 2. července 2022 Ternopilskou oblast na západě Ukrajiny, kde uctila památku padlých československých legionářů (na snímku z twitterového účtu Jany Černochové).

Kyjev - Česká ministryně obrany Jana Černochová v sobotu navštívila Ternopilskou oblast na západě Ukrajiny, kde u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova společně s místními představiteli uctila památku padlých československých legionářů. Jednala tam rovněž o podpoře ukrajinské armády a vysídlených lidí. S odvoláním na oblastního gubernátora o tom informovala agentura Ukrinform.

"Česko je solidární s Ukrajinou. Návštěva delegace České republiky v čele s ministryní obrany Janou Černochovou naší oblasti je toho dalším důkazem," uvedl na telegramu gubernátor Ternopilské oblasti Volodymyr Truš. "U příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova jsme uctili památku padlých československých legionářů," dodal.

Česká výprava s místními představiteli podle Truše také jednala o podpoře ukrajinské armády a lidí, kteří kvůli už měsíce trvající ruské invazi v zemi přišli o domov.

"Vracím se z Ukrajiny, ze Zborova, kde si před 105 lety legionáři vybojovali uznání. Oslavit zde toto výročí jsem měla v plánu už před válkou. Putinův barbarský útok byl důvod navíc, abych nejen vzdala hold našim hrdinům, ale i symbolicky podpořila boj Ukrajinců proti okupantům," napsala na twitteru Černochová.

Bitva u Zborova byla prvním významným vystoupením československých legií na východní frontě během první světové války. Odehrála se 1. a 2. července 1917 a podle historiků měla důležitý vliv při formování samostatného Československa. Československé jednotky u Zborova zvítězily nad dvojnásobnou přesilou rakousko-uherských pluků, v jejichž řadách bojovali čeští vojáci. Boj si vyžádal životy více než 350 Čechoslováků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď