Černá Hora má prozápadní menšinovou vládu, jež nahradí prosrbský kabinet

foto Ilustrační foto - Nový černohorský premiér Dritan Abazovic hovoří během zasedání parlamentu v Cetinje, Černá Hora, čtvrtek 28. dubna 2022. Černohorští zákonodárci ve čtvrtek schválili novou, prozápadní vládu, která ukončuje politickou patovou situaci, která podněcovala obavy z nestability v malé balkánské zemi.

Podgorica - Parlament Černé Hory dnes schválil novou, prozápadní vládu. Menšinový kabinet nastupujícího premiéra Dritana Abazoviče nahradí dosavadní prosrbsky orientovanou vládu Zdravka Krivokapiče, jejíž křehký koaliční tým se v únoru rozpadl a následně mu poslanci vyslovili nedůvěru.

Abazoviče, který byl vicepremiérem předchozí vlády, dnes ve 81členné Skupštině (Shromáždění) podle listu Vijesti podpořilo 45 poslanců. Jen tři poslanci hlasovali proti. Zákonodárci dosavadních převážně prosrbských vládních stran hlasování bojkotovali.

Politická krize v malé balkánské zemi vyvrcholila v únoru rozpadem vlády po dlouhodobých sporech mezi trojicí stranických koalic s často zcela protichůdnými zájmy i zahraničněpolitickou orientací. Zatímco nejsilnější strana tehdejší vlády Demokratická fronta (DF) vyjadřuje silně prosrbské a proruské postoje, Abazovičova URA je stoupencem členství Černé Hory v NATO a do budoucna i v Evropské unii.

Únorové hlasování o nedůvěře vyvolaly opoziční strany, včetně socialistů (DPS) prezidenta Mila Djukanoviče, a proevropská aliance Černé na bílém, jejíž součástí je i Abazovičova neoliberální URA. Krivokapičovu vládu vinily z nezvládnutí boje s covidovou pandemií, z neschopnosti přilákat investice a vytvořit pracovní místa i ze zpomalení evropské integrace země.

Nová menšinová vláda má za sebou formálně sice jen 16 poslanců, podle očekávání ji však dnes podpořila DPS, kterou ve sněmovně zastupují desítky zákonodárců. Djukanovičovi socialisté zemi vládli bezmála třicet let, než museli v roce 2020 přejít do opozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď