Ministr: Saúdský trh s ropou bude plně v chodu do konce září

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Rijád - Saúdská Arábie podle svého ministra energetiky obnovila 50 procent produkce ropy, která byla zastavena po sobotních útocích na ropná zařízení v zemi. Uvedla to agentura AP. Ministr princ Abdalazíz bin Salmán také řekl, že saúdskoarabský trh s ropou bude plně funkční do konce září.

K útokům na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco se přihlásili jemenští povstalci, Spojené státy z nich obvinily Írán.

"Nevíme zatím, kdo stál za útoky na Aramco a co bylo jejich cílem," řekl na dnešní tiskové konferenci princ Abdalazíz bin Salmán. Uvedl, že království bude muset podniknout přísná opatření, aby zabránilo dalším podobným incidentům.

Útoky způsobily zhruba poloviční pokles těžby v Saúdské Arábii, která je největším světovým vývozcem ropy. Země je zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého se spoléhalo v době nečekaného výpadku dodávek jinde.

Ceny ropy se dnes kvůli vyhlídkám na brzké obnovení těžby v Saúdské Arábii výrazně snižovaly po prudkém pondělním nárůstu. Kolem 20:00 SELČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles o 6,4 procenta na 64,64 dolaru za barelů. Pondělní obchodování zakončila s poklesem o téměř 15 procent.

Americký prezident Donald Trump v reakci na vývoj cen ropy řekl, že podle něho nebude nutné uvolňovat strategické rezervy této suroviny. "Nemyslím si, že to bude potřeba," citovala Trumpa agentura Reuters.

Ropa prudce zlevnila vzhledem k obnovování těžby v Saúdské Arábii

Ceny ropy dnes prudce klesly vzhledem k obnovování těžby v Saúdské Arábii po sobotních útocích na ropná zařízení v zemi. Cena severomořské ropy Brent se snížila o 6,5 procenta a uzavřela na 64,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zaznamenala pokles o 5,7 procenta na 59,34 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvýraznější nárůst za bezmála 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s patnáctiprocentním růstem.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán dnes uvedl, že země již obnovila polovinu produkce ropy, která byla po sobotních útocích zastavena. Dodal, že do konce září by se těžba ropy měla vrátit na běžnou úroveň. Americký prezident Donald Trump v reakci na vývoj cen ropy řekl, že podle jeho názoru nebude nutné uvolňovat americké strategické rezervy této suroviny.

Sobotní útoky posílily nejistotu na ropném trhu, který byl v posledních měsících relativně utlumený kvůli zpomalení globálního ekonomického růstu a americko-čínské obchodní válce. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého se spoléhalo v době nečekaného výpadku dodávek jinde.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 64,55 69,02
New York - NYMEX WTI říjen 59,34 62,90

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď