Ceny ropy rostou, za celý týden ale asi podruhé za sebou klesnou

foto Ropná rafinerie. Ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes stoupají, kopírují zpevňování akciových trhů. Týden ale ceny této suroviny patrně uzavřou už podruhé za sebou poklesem. Investoři očekávají, že přesycení trhu přetrvá, pokud poptávka ropy poklesne kvůli rostoucím případům nákazy koronavirem v některých zemích.

Kolem 18:20 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,4 procenta na 40,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,9 procenta na 37,65 dolaru za barel. Ceny obou zmíněných druhů ropy za celý týden klesly zhruba o pět procent.

Případů nákazy koronavirem přibývá nejvíce v Indii. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo další rekordní nárůst, a to 96.551 nově infikovaných. Celkem se zde koronavirem dosud nakazilo 4,5 milionu lidí.

Americké akcie dnes zpevňují, tři hlavní indexy amerického akciového trhu nicméně směřují ke druhému týdennímu poklesu. Z aktuálních ekonomických ukazatelů vyplývá, že obnova hospodářství po pandemii bude dlouhá a nesnadná.

"Finanční trhy nadále udávají tón, a to i na ropném trhu. Obnovený pokles na amerických akciových trzích s sebou stáhl i ceny ropy," řekl agentuře Reuters analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.

Náladu na trhu dále utlumila skutečnost, že americkým Senátem neprošel republikány navrhovaný balík pomoci ekonomice ve výší 300 miliard dolarů (6,7 bilionu Kč).

Nejistotu dále podle Weinberga umocnily obavy z nadměrné nabídky. Ve Spojených státech se minulý týden navzdory očekávání zvýšily zásoby ropy o dva miliony barelů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali, že se její zásoby sníží o 1,3 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 40,20 40,06
New York - NYMEX WTI říjen 37,65 37,30

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď