Ceny plynu v Evropě díky dovozu LNG už pět dní klesají

foto Plynovod, zásobník plynu - ilustrační foto

Amsterodam/Berlín/Moskva - Ceny zemního plynu v Evropě se už pátým dnem snižují, což je nejdéle trvající pokles za více než rok. Přispívají k tomu výrazně vyšší dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států, které by podle analytiků mohly energetickou krizi v Evropě zmírnit. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu se tak dnes dopoledne snížila o více než osm procent na 98 eur (2450 Kč) za megawatthodinu (MWh). Později část ztrát smazala a odpoledne vykazovala pokles asi o tři procenta na 104 eur. Před Vánocemi se poprvé vyšplhala nad 180 eur za MWh.

Do Evropy teď míří více lodí se zkapalněným zemním plynem z USA. To posiluje očekávání, že nové dodávky pomohou obnovit rovnováhu na trhu. Minulý týden ceny prudce rostly a posouvaly dosavadní rekordy v souvislosti s výrazným poklesem toku plynu z Ruska plynovodem Jamal-Evropa. Tento pokles je podle kritiků výsledkem takzvaných reverzních kontraktů, kdy Německo sice nakupuje ruský plyn, ten ale posílá zpět na východ, a to do Polska a na Ukrajinu. Některé východoevropské země totiž kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy.

Obchodníci se zajímají také o to, zda je Rusko ochotné rezervovat si další kapacitu plynovodů, aby mohlo příští měsíc dodávat do Evropy více suroviny. Plynovod Jamal-Evropa, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už osmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak dál proudí z Německa do Polska. Podle údajů z měřicí stanice Mallnow dnes ráno hodinový objem jeho toku činil méně než 1,2 milionu kilowatthodin (kWh/h), zatímco v noci na dnešek se pohyboval kolem dvou milionů kilowatthodin.

Německá Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) dnes uvedla, že současný směr toku plynu v Jamalu odráží postup firem působících na trhu. Upozornila, že německý trh s plynem je zásobován i dalšími trasami. "Tok plynu z německých hraničních bodů do sousedních zemí na východě není neobvyklý," tvrdí agentura. "Flexibilní tok plynu v obou směrech na hraničních bodech v EU je žádoucí při reakci na tržní signály a k zabezpečení dodávek," dodala.

Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že požadovaná kapacita pro dnešní tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany činí 733.712 MWh. To je o něco více než v pondělí, ale méně než začátkem prosince, poznamenala agentura Reuters.

Ruská plynárenská společnost Gazprom vybudovala spolu s několika západoevropskými společnostmi plynovod Nord Stream 2, který může přivádět plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa. Od roku 2011 je v provozu plynovod Nord Stream, který vede paralelně a jehož kapacita činí asi 55 miliard metrů krychlových suroviny ročně. Zprovozněním Nord Streamu 2 by se přepravní kapacita zdvojnásobila, německý regulační úřad ale provozovateli zatím nechce projekt schválit a požaduje, aby nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.

Počet lodí, které z USA zamířily se zkapalněným plynem do evropských přístavů, se o víkendu zvýšil o třetinu. Tankery dosud směřovaly zejména do Asie, kde byli odběratelé ochotni za plyn platit více. Největší asijští odběratelé ale teď využívají plyn ze zásob, místo aby si pořizovali další.

Mírnější počasí, které se pro kontinentální Evropu předpovídá na příští týden, rovněž omezí poptávku po energii. Trh ale zůstává nervózní, protože podle předpovědí mají teploty ve druhém lednovém týdnu klesnout hluboko pod normál.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď