Cenu Pelikán letos získá bývalý zpravodaj Hlasu Ameriky Naegele

foto Ilustrační foto - Senátor a předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (vlevo) a bývalý zpravodaj Hlasu Ameriky, bývalý redaktor Svobodné Evropy, bývalý politický ředitel mise OSN v Kosovu Jolyon Naegele (vpravo) ve studiu České televize v Praze, kde 1. prosince 2019 vystoupili v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce (uprostřed).

Olomouc - Letošní olomouckou cenu Pelikán, kterou za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog každoročně uděluje dvouměsíčník Listy, získá politický analytik a bývalý zpravodaj Hlasu Ameriky a redaktor Svobodné Evropy Jolyon Naegele. Plastiku Pelikána převezme ve čtvrtek v posluchárně Václava Havla na filozofické fakultě. ČTK o tom informoval Tomáš Tichák z redakce Listů, které založil olomoucký rodák Jiří Pelikán v roce 1971 v exilu v Římě.

"Naegele ocenění časopisu Listy dostane za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog, za dlouholetou žurnalistickou práci pro obnovení demokracie v Československu a podporu československé demokratické opozice," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Jolyon Naegele se narodil v New Yorku, od mládí se ale zajímal o Evropu, zejména o Československo a také o Balkán. V 16 letech napsal slohovou práci o Alexandru Dubčekovi, v roce 1973 poprvé navštívil Prahu, později se také naučil česky. Studoval mezinárodní vztahy na univerzitách v New Yorku a Washingtonu. V roce 1980 se přestěhoval do Vídně, v letech 1984 až 1994 působil jako zpravodaj Hlasu Ameriky, žil také v Bonnu a v Praze a informoval o dění za železnou oponou.

Natočil rozhovory s Václavem Havlem, Alexandrem Dubčekem i kardinálem Františkem Tomáškem. Později pracoval v rádiu Svobodná Evropa/Svoboda, od roku 2003 působil 14 let v Prištině jako ředitel útvaru pro politické záležitosti Mise OSN v Kosovu. Cenu převezme Naegele osobně, poté se zapojí do diskuse o médiích před rokem 1989 a dnes.

Cena nese jméno po Jiřím Pelikánovi (1923-1999), olomouckém rodákovi, jedné z předních osobností Pražského jara 1968 a od roku 1979 poslanci Evropského parlamentu. Jeho Listy byly s Tigridovým Svědectvím nejvýznamnějším českým exilovým časopisem. Publikovaly v nich přední osobnosti exilu i domácí opozice bez ohledu na politickou orientaci či vyznání.

Cenu Pelikán udělují Listy od roku 2004. Prvním nositelem se stal první polský postkomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki, ocenění získala také bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, politik a publicista Jaroslav Šabata, maďarský bohemista György Varga, polský novinář Adam Michnik či veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Loni byl laureátem bývalý předseda polského ústavního soudu, právník a vysokoškolský pedagog Andrzej Rzepliński. Autorem plastiky pelikána je olomoucký výtvarník Pavel Herynek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď