Centrum TechTower Plzeň ovládly na dva dny technologie budoucnosti

foto Festival Inovujeme Plzeň v TechToweru, 2. června 2023 Plzeň.

Plzeň - Roboty, bezpilotní letouny, virtuální realitu, závodní simulátory, přehlídku využití umělé inteligence a další nabízí odborníkům i veřejnosti včetně dětí dvoudenní akce Inovujeme Plzeň, která dnes začala v Plzni. Jeden z největších festivalů pro inovátory a technologické nadšence v ČR zahájil výstavou Mohou technologie zachránit svět?. Vznikla v česko-švýcarské spolupráci a je zaměřena na zlepšování životního prostředí. Ukazuje například, jak zajistit pitnou vodu bez elektřiny a jak vyrobit PET cihly pro stavbu domu. ČTK to řekla projektová manažerka akce Radana Polešáková ze správy informačních technologií města (SIT). Program je na webu.

Fotogalerie

Dnešní den je určený pro střední školy a firmy z kraje. Účastníci si prohlédli také moderní areál technologického centra TechTower, za 780 milionů Kč, který se otevřel v únoru. Na 10.000 metrech čtverečních nabízí zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, nadšence, programátory a začínající podnikatele a studenty. Sobota od 10:00 do 18:00 bude pro veřejnost, za oba dny má přijít do 10.000 lidí.

"Cílem je představit studentům, mladým talentům a veřejnosti vznikající technologie, které mění svět a naši budoucnost. Spousta lidí z nich má strach, ale díky festivalu se dozví, k čemu slouží, co umí a jaký je jejich přínos," řekl Polešáková. Veřejnost se podle ní těší na sobotní závody ultrarychlých dronů, jízdu s roboty, závodní simulátory a létání s minidrony.

Vystavovatelů je letos rekordních více než 50, o pětinu víc než loni a většina jich je nových, včetně několika pražských, brněnských a ostravských. Je mezi nimi 15 start-upových firem, dále výzkumná centra a technické fakulty Západočeské univerzity. "Přivezly třeba kolejiště s vláčkem, které lze rozpohybovat pouhým myšlením; kdo se hodně soustředí, tomu vlak zahouká," uvedla manažerka.

"Plzeň je městem výzkumu, inovací a technologií a cílem je ukázat, že nevznikají jenom v Praze a v Brně," řekla Polešáková. Právě TechTower nabízí studentům, talentům a mladým podnikatelům moderní vybavené prostředí pro kvalitní práci, aby neměli potřebu odcházet do větších měst nebo do ciziny. V technologickém centru už sídlí firma CIE Group s desítkami vývojářů, kteří tvoří aplikace ve virtuální realitě pro školy a zdravotnictví. Další plzeňský start-up NextDrop se zabývá regulací úniků vody a JALUD Embedded vyvinula detektory rozeznávající zvuk střelby, panických výkřiků a tříštění skla. "Produkty už využívá město v praxi," řekla mluvčí města Eva Barborková.

Součástí akce jsou také přednášky. "Dnes diskutoval Horst Burbulla, zakladatel firmy Technocrane z Plzně, která vyrábí teleskopické jeřáby pro kamery na velké hollywoodské produkce, který přijel se soškou Oscara a ukazoval, jak fungují a hlavně, jak se používají při natáčení filmů," řekl Jiří Chroust ze science centra Techmania. Díky jeřábům vznikly některé scény známých filmů, jako jsou Titanic, Pearl Harbor, Matrix, Harry Potter a Spider-Man. Další hvězdou je podle Chrousta Jaroslav Beck, který studoval v Plzni. Je spoluzakladatelem Beat Saberu, nejhranější virtuální hry na světě, i hudebním skladatelem, který se podílel na hudbě hollywoodských filmů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď