Centrální Čínu postihly záplavy, mají nejméně 25 obětí

foto Záplavy ve městě Wu-č v centrální Číně, 20. července 2021.

Peking - Čínská provincie Che-nan bojuje už druhým dnem se záplavami, které si podle nové bilance vyžádaly nejméně 25 obětí; sedm osob je pohřešováno. Počet mrtvých ale bude s velkou pravděpodobností dále stoupat, protože do řady míst se ještě nedostali záchranáři. Agentura AP dnes informovala, že armáda vyhodila do vzduchu přehradní hráz, aby uvolnila vodu hrozící zaplavit sedmimilionové město Luo-jang.

V místní metropoli Čeng-čou uvěznila voda cestující v metru. Zpravodajský server CNN napsal, že se lidé drželi tyčí v zaplavených vozech, kde jim voda vystoupala až ke krku. Další obyvatele voda uvěznila ve školách bytech i kancelářích.

V Čeng-čou během jediné hodiny v úterý napršelo více než 20 centimetrů vody. Zatím není jasné, kolik lidí v metru zůstalo uvězněno. Podzemní dráha v Čeng-čou, která má 153 stanic na několika linkách, v úterý po zaplavení zastavila provoz.

Po celém Čeng-čou, kde žije 12,6 milionu obyvatel, pokračují záchranné práce, na kterých se podílí tisíce příslušníků záchranných složek. Z níže položených částí města zatím bylo evakuováno více než 100.000 lidí.

Deště také po celém městě způsobily výpadky proudu. Jedna z nemocnic, kde je téměř 10.000 pacientů, se ocitla úplně bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie zcela zaplaveného přízemí. Elektřina vypadla také na jednotkách intenzivní péče, informovala na sociální síti weibo jedna z příbuzných pacientů. Zdravotníci podle ní manuálně pumpovali vzduch do plic lidem závislým na ventilátorech.

Státní tisk později výpadek v nemocnici potvrdil s tím, že 600 kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno. Do dnešního rána byla obnovena dodávka elektřiny na jednotkách intenzivní péče.

Povodně postihly také okolní města. Úřady vyslaly více než 6000 hasičů a 2000 příslušníků policie a armády pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými operacemi v postižené oblasti.

Po celé provincii narušily povodně dopravu a život lidí, když proudy vody změnily ulice v rychle tekoucí řeky, které s sebou braly auta a zaplavovaly domy. I dnes voda dosahuje na řadě míst lidem po pás a nepřestává pršet. Povodně zasáhly také slavný buddhistický klášter Šao-lin ležící severně od Čeng-čou, který je známý díky mistrům bojového umění.

V létě jsou v některých částech Číny povodně běžné. Nedávné rekordní deště ale poplašily vědce i oficiální činitele, kteří se ptají, zda je země dostatečně připravená na extrémnější a nepředvídatelnější počasí.

Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila ekologická organizace Greenpeace, hrozí velkým metropolitním oblastem kolem Pekingu, Šanghaje a Kuang-čou/Šen-čenu vysoké riziko extrémních veder a dešťových srážek.

Tchajwanský výrobce elektroniky, firma Foxconn, která má v Čeng-čou největší továrnu na montáž iPhonů, oznámila, že její provoz povodně nijak nepostihly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď