Cena ropy Brent vystoupala kvůli útoku Húsíů na SAE nejvýše za sedm let

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Cena ropy Brent vystoupala nejvýše za sedm let. Pondělní útok jemenských šíitských povstalců Húsíů na hlavní město Spojených arabských emirátů (SAE) vyvolal obavy, že by mohly být přerušeny dodávky této suroviny.

Kolem 17:45 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent růst o 0,4 procenta na 86,86 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,1 procenta a prodávala se za 84,74 dolaru za barel. V průběhu dne se oba typy ropy vyšplhaly nejvýše od října 2014 - Brent až na 88,13 a WTI na 85,74 dolaru za barel.

V průmyslové oblasti Musaffah v Abú Zabí poblíž skladovacích zařízení státní ropné společnosti ADNOC v pondělí explodovaly tři cisterny s palivem a na staveništi na mezinárodním letišti v Abú Zabí vypukl požár. Při explozi cisteren podle agentury WAM přišli o život dva Indové a Pákistánec a dalších šest lidí bylo zraněno.

S Íránem spříznění Húsíové bojují proti koalici, v níž jsou zastoupeny i SAE. Jemenští povstalci často páchají přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii, k útokům na SAE se však hlásí méně často.

"Nové geopolitické napětí se přidalo k pokračujícím známkám napětí na celém trhu," uvedl ve své poznámce analytik společnosti ANZ Research.

"Analytické prognózy očekávají, že poptávka letos převýší nabídku, protože svět se otevírá po dvou letech uzávěr a obnovuje normálnější trajektorii poptávky," uvedl Ash Glover ze společnosti CMC Markets.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes ponechala výhled růstu celosvětové poptávky po ropě na letošní rok beze změn. Ve své měsíční zprávě předpokládá, že situace na trhu bude letos dobrá, navzdory koronavirové variantě omikron a zvyšování úrokových sazeb. OPEC dál čeká růst poptávky o 4,2 milionu barelů denně.

Analytici banky Goldman Sachs předpokládají, že se zásoby ropy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v létě propadnou nejníže od roku 2000. Odhadují také, že Brent letos bude stát až 100 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 86,86 86,48
New York - NYMEX WTI únor 84,74 83,82

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď