Cena ropy Brent kvůli obavám o další vývoj poptávky klesá

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Cena ropy Brent po dvoudennímu růstu klesá. Na trh se vrátily obavy ze slabší poptávky a dalšího zvyšování úrokových sazeb. Ty převážily nad prvním snížením těžby skupinou OPEC+ od roku 2020. Americká ropa naopak posiluje. Mohou za to technické faktory, včetně toho, že v pondělí byl v USA státní svátek. I americká ropa se však drží blízko mnohaměsíčního minima.

Kolem 18:05 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 2,1 procenta na 93,75 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu rostla o 0,9 procenta na 87,68 dolaru za barel.

Trhy se obávají, že vysoká inflace a růst úrokových sazeb poškodí poptávku. Ve čtvrtek zasedá měnový výbor Evropské centrální banky a všeobecně se očekává, že prudce zvýší úroky. Strach ze slabší poptávky podporuje také prodloužení koronavirových omezení v Číně.

Po zasedání OPEC+ trh znovu dočasně přesunul svoji pozornost na ekonomické a inflační faktory, uvedl makléř firmy PVM Tamas Varga. Tyto faktory podle něj nepochybně vyvolávají obavy z propadu poptávky.

Na ceny ropy tlačí také silnější dolar, který dnes posiluje v reakci na zprávu o aktivitě v americkém sektoru služeb. Údaje o aktivitě nahrávají očekávání, že centrální banka USA (Fed) bude pokračovat ve zvyšování úroků, což by mohlo vyvolat recesi a snížit poptávku po pohonných hmotách, napsala agentura Reuters.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem sníží od října těžbu o 100.000 barelů denně, což představuje 0,1 procenta globální poptávky. Skupina známá jako OPEC+ se rovněž v pondělí dohodla, že v případě potřeby se může sejít kdykoliv před pravidelným zasedáním, které se má konat 5. října, aby rozhodla o změně těžby.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 93,75 95,74
New York - NYMEX WTI říjen 87,68 86,87

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď