Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za MWh

foto Obchodník na akciové burze - ilustrační foto.

Frankfurt/Lipsko (Německo) - Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu dnes na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12.300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si dnes odpoledne připisovala až 11 procent a vyšplhala se až na 530,5 eura za MWh. Analytici nepředpokládají, že tlak na růst cen v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Ceny plynu v Evropě se dnes vyšplhaly na nejvyšší úroveň od března. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v podvečer vykazovala zhruba pětiprocentní nárůst a pohybovala se nad 230 eury za MWh. Během dne vystoupila až nad 250 eur za MWh, zatímco před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.

"Zdánlivě nezadržitelný růst u evropských cen zemního plynu pokračoval," uvedli analytici ze společnosti Deutsche Bank Research. "Ceny podporuje nejnovější vlna veder v Evropě, která způsobuje vysychání řek a problémy s dopravou paliv, což prohlubuje stávající energetické potíže tohoto kontinentu," dodali.

Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektřiny. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom dnes varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď