ČEB: 25 let partnerem domácích vývozců

foto Jaroslav Výborný (uprostřed) byl po pětiletém funkčním období letos v červenci opět zvolen předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEB. Na snímku v České národní expozici na MsV 2019 v Brně./Jaroslav Výborný (in the middle) was again elected the board chairman and the CEB CEO in July after his five-year term in office. The picture shows him at the Czech national display at the International Engineering Fair (MSV) 2019 in Brno.

Nejistota v ekonomice roste a pozornost domácích vývozců požadujících financování se stále častěji upírá k české exportní bance (ČEB). Státem vlastněná instituce, která podporuje vývoz domácích firem do zahraničí, pracuje nyní na nových obchodních případech za několik miliard korun. Banka je zde právě proto, aby i v nejisté době podpořila smysluplné projekty v rizikovějších teritoriích. Letos slaví pětadvacet let.

Při krizi jsou komerční bankovní domy opatrnější a částečně se kvůli rostoucím rizikům stahují z trhu. Dopady pandemie se už propsaly do statistik poskytnutých úvěrů za celý bankovní sektor. Česká exportní banka, která letos slaví 25 let od svého založení, ovšem podporuje české vývozce v časech dobrých i špatných.

„Nyní s českými exportéry řešíme financování jejich zahraničních zakázek v objemu několika jednotek miliard korun. Je to úplně nová poptávka, která souvisí s aktuální ekonomickou situací. Jde především o infrastrukturní a zemědělské projekty v jihovýchodní Asii a Africe. ČEB tak vlastně plní také určitou protikrizovou funkci,“ vysvětluje předseda představenstva banky Jaroslav Výborný.

Půjčování v časech pandemie

Ke konci září ČEB poskytla počet produktů, který odpovídá 90 procentům celoročních výsledků loňského roku. „objemově jde zejména o úvěrové a záruční produkty v menších objemech, které podporují české firmy při realizaci jejich vývozních zakázek a přispívají ke stabilizaci jejich cash flow. Půjčují si firmy, které chtějí využít současné situace pro levné nákupy konkurence v zahraničí, anebo které chtějí navýšit kapacity svých závodů,“ upřesňuje Výborný.

Role české exportní banky nespočívá v tom, že by měla nahrazovat komerční banky na domácím trhu. Její úloha tkví v podpoře českých exportérů v zahraničí tak, aby měly české firmy stejné možnosti financování jako jejich zahraniční konkurence. Sama se nechápe jako konkurence pro komerční hráče ani při financování vývozu do zahraničí. „Chceme komerční banky doplňovat, ne jim konkurovat. Například tak, že jsme členem klubu financujících bank, anebo partnerem pro suverénní zahraniční dlužníky, kteří chtějí za protistranu státní instituci,“ vysvětluje Výborný.

Pátým rokem v zisku

ČNB uvádí, že v září 2020 dosáhl objem schválených žádostí o odklad splátek pro sektor nefinančních podniků v rámci moratoria zhruba 192,8 miliardy korun, což je přes 14 procent z celkového objemu úvěrového portfolia bank v tuzemsku. Dlužníci ČEB, kterými jsou ve velké většině zahraniční státy, problémy se splácením kvůli pandemii nemají. „Naše portfolio je odolnější ještě víc, než jsme čekali. Máme v rámci moratoria pouze dvě žádosti o odklad splátek. V obou případech to byli dlužníci, u kterých jsme to na základě čísel předpokládali,“ dodává Výborný. Výroční zprávy ČEB také ukazují, že od roku 2014 uzavřela banka smlouvy za zhruba 30 miliard korun, z čehož nevznikla ani jedna významnější ztráta. A pátým rokem po sobě je v zisku.

I v dalších letech se ČEB chce podílet na přípravě dalších finančních transakcí, aby maximálně podpořila české vývozce v době, kdy mohou narážet na snížené možnosti jiných bank. Za dosavadní čtvrtstoletí svého fungování podpořila banka český vývoz financováním skoro 1900 obchodních případů v objemu 387 miliard korun do 92 zemí světa.

ČEB v číslech:

  • 1995 rok založení banky
  • 1868 obchodních případů
  • 387,2 miliardy korun podpořeného exportu

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 13:00 33°C

Celá předpověď