Část ČR zasáhlo silné sněžení, uzavřeny jsou některé silnice

foto Pluh 12. ledna 2021 odklízí sníh na průtahu Teplicemi.

Praha - Část Česka dnes zasáhlo vydatné sněžení, někde se přidal silný vítr. V Libereckém kraji silničáři kvůli sněhu ráno uzavřeli pro kamiony hlavní tah I/10 z Tanvaldu na Harrachov. Na Karlovarsku byla kvůli souvislé vrstvě ledu uzavřena silnice ze Šemnice do Andělské Hory. Na celém území Čech od dnešního večera do středečního rána hrozí při poklesu teplot i náledí nebo zmrazky na silnicích a chodnících.

Jihomoravský kraj 

Na většině jihomoravských silnic si dnes ráno musí dát řidiči pozor. Správa a údržba silnic na svém webu doporučuje zvýšenou opatrnost, hlavně na silnicích druhé a třetí třídy v Brně, na Brněnsku, Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Na některých z nich hrozí vznik námrazy. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do minus sedmi stupňů Celsia.

Jihomoravské dálnice jsou většinou sjízdné bez omezení. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři v úseku dálnice D1 mezi 141,5. a 188,5. kilometrem.

V Brně s ohledem na povětrnostní podmínky v 1:30 ráno vyjely do ulic všechny sypače Brněnských komunikaci. "Výjezd byl ukončen ve 4:45. Veškeré komunikace na území města Brna, které jsou v naší správě, jsou v těchto chvílích po chemickém ošetření plně sjízdné," uvedl provozní ředitel Jan Klištinec.

Podle meteorologů má být dnes zataženo a odpoledne může i sněžit. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od nuly do dvou stupňů Celsia, tepleji bude ale spíš až večer. Sněhové přeháňky lze očekávat i v noci na středu.

Karlovarský kraj 

V Karlovarském kraji od rána sněží a zhoršuje se sjízdnost vozovek. Všechny hlavní tahy jsou sice sjízdné, silničáři ale doporučují opatrnost. Na některých místech sníh na silnicích zůstává ležet. Už ráno silničáři uzavřeli silnici ze Šemnice do Andělské Hory. Policie rozhodla o jejím uzavření kvůli souvislé vrstvě ledu. Omezení na silnici třetí třídy bude platit do odvolání, informoval ČTK náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Bureš (ODS).

Ještě ráno bylo v Karlovarském kraj několik stupňů pod nulou. Od rána se ale otepluje a na promrzlé silnice padá sníh. Kluzká vozovka je už i na některých místech dálnice D6, například u Nového Sedla, varují silničáři. Sněžení zasáhlo zejména Sokolovsko a Karlovarsko a sněžit nepřestává.

"Každoročně máme v Karlovarském kraji několik úseků silnic, které nejsou řidiči příliš využívané, jejich profil je zvlášť v zimě pro běžný provoz nebezpečný, a proto silničáři tyto úseky neudržují. To platí i pro komunikaci ze Šemnice do Andělské Hory, která je nyní pokryta vrstvou ledu, navíc od Andělské hory silnice prudce klesá a je lemovaná příkrými srázy. Často si tudy zkracují cestu kamiony mířící do stáčírny minerálních vod v Kyselce a právě jim hrozí riziko, že sjedou mimo vozovku," popsal situaci Bureš.

Silnici nelze udržovat chemickými prostředky, a to kvůli ochraně přírody, protože leží na hranici chráněné krajinné oblasti.

V Karlovarském kraji jsou bez zimní údržby většinou silnice ve vyšších polohách, zejména v Krušných horách. Jde například o cesty v okolí Přebuzi nebo Božího Daru. Neudržují se také některé málo významné místní komunikace v nižších polohách.

Královéhradecký kraj 

Královéhradecký kraj dnes dopoledne zasáhlo silné sněžení. Řidiči musejí být opatrní zejména na Jičínsku, Trutnovsku a Náchodsku, kde sníh leží i na silnicích vyšších tříd. Sněžení zhoršilo viditelnost. Policie na Jičínsku a Trutnovsku vyjela k několika nehodám, zjistila ČTK u silničářů a policie.

Na obchvatu Jičína se po poledni srazilo nákladní auto s osobním, nehoda se obešla bez zranění. Bez zranění skončila i srážka osobního auta s nákladním u Nové Paky na Jičínsku na hlavní silnici číslo 16 a také srážka osobního auta s autobusem v Jičíně. Policie před polenem vyjížděla i k havárii dodávky v Choustníkově Hradišti a osobního auta v Dolní Kalné na Trutnovsku.

Meteorologové varovali, že od vyšších poloh se budou dnes odpoledne na silnicích místy tvořit sněhové jazyky. Večer může hrozit náledí. Do středečního rána by mohlo napadnout až osm centimetrů sněhu, na horách místy až 20 centimetrů. V nižších polohách se dá dnes odpoledne čekat déšť se sněhem nebo déšť. Teploty by se odpoledne měly pohybovat kolem nuly.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes od rána sněžilo, za den připadlo kolem pěti centimetrů. Sněhové přeháňky očekávají meteorologové i v noci. Varují zároveň před možným náledím v nižších polohách a v kombinaci sněžení s větrem se mohou v noci na otevřených úsecích tvořit sněhové jazyky, na horách závěje. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích, dvě silnice jsou pro nákladní dopravu uzavřené. Policie dnes zaznamenala zvýšený počet nehod v kraji na Semilsku.

"Zatímco v jiných dnech vyjíždějí semilští dopravní policisté ke dvěma až třem nehodám, dnes jich ke 14:00 dokumentovali devět. V ostatních částech kraje to byl běžný průměr," řekla dnes ČTK mluvčí policie Ivana Baláková. Policie dnes řešila střet dvou nákladních aut na silnici 13 u Dětřichova nebo srážku autobusu s osobním autem u Českého Dubu. Zasahovali také u havárie sypače, který na silnici I/10 u Dolánek prorazil v zatáčce svodidla a skončil mimo silnici. "Zatím z nezjištěných důvodů na křižovatce s místní komunikací vedoucí na Dolánky vyjel do protisměru a následně mimo silnici, kde se při pádu ze svahu opakovaně přetočil přes střechu a zastavil se až o strom. Muž za volantem sypače utrpěl blíže nespecifikované zranění, se kterým ho zdravotnická záchranná služba transportovala do liberecké nemocnice," uvedla Baláková.

Problémy dnes měly hlavně kamiony, a to ve stoupáních. Váznoucí nákladní auta komplikovala dopravu u Turnova, Železného Brodu, Lomnice nad Popelkou, ve stoupání na Stružinec, v Jablonci nebo Liberci, problémy měly také ve stoupání od Svoru na Rumburk. Do odvolání zůstává pro kamiony nad 3,5 tuny zavřená silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska, autobusy tudy projedou. Silnici uzavřeli silničáři kvůli sněžení preventivně už v 05:00 v obavě, že by kamiony kvůli problémům ve stoupání mohly silnici zablokovat. Upozorňuje na to proměnné značení už na hlavním tahu od Prahy. "Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu do Polska po silnici I/35 a Hrádek nad Nisou," dodal Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Pro kamiony nad šest tun je od minulé středy uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Silnici udržují pluhy a jako posyp tam mohou silničáři použít jenom písek nebo drť. Povrch je teď zledovatělý. Kamiony mířící do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda mohou využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky, i tam teď ale musejí řidiči počítat s vrstvou čerstvého sněhu, a měli by proto zpomalit.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost v celém kraji. Kvůli sněžení je zhoršená viditelnost a vozovky kloužou. Pozor by si měli dát motoristé v zatáčkách a při vjíždění do křižovatek. Na silnicích nižších tříd, především v horách, leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu.

Moravskoslezský kraj 

Na některých silnicích hlavně v horách jsou v Moravskoslezském kraji zbytky sněhu, jinde jsou vozovky vymrzlé. Silničáři zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Ve vyšších polohách v Beskydech je na silnicích slabá vrstva sněhu krytá posypem. Jinde na Frýdecko-Místecku jsou vozovky suché a vymrzlé, stejně jako na Opavsku, kde může být může být ve vyšších polohách zajetá zledovatělá vrstva sněhu. Na Bruntálsku jsou některé silnice mokré po chemickém ošetření.

Na silnici I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech v úseku mezi obcí Ostravice a osadou Hlavatá patřící k obci Bílá platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude v kraji postupně zataženo a odpoledne na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, v horách pod nulou.

Olomoucký kraj

Dopravu v Olomouckém kraji komplikuje od dnešního odpoledne husté sněžení. Na silnicích ve vyšších polohách je rozbředlý sníh, v některých úsecích se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, přibývá dopravních nehod. Na Šumpersku se večer při nehodě dvou osobních automobilů zranilo pět lidí. Kvůli sněhu na dvou místech uvízly kamiony, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Několik centimetrů sněhu napadlo odpoledne na Jesenicku a Šumpersku. Silnice tam jsou po chemickém posypu a plužení mokré, ve vyšších polohách je na nich rozbředlý sníh. Správa silnic upozornila řidiče na silný vítr, který místy vytváří sněhové jazyky. Na rozbředlý sníh si musejí dát pozor řidiči také na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku.

Při srážce dvou osobních aut se večer u Lesnice na Šumpersku zranilo pět lidí. "Jednu z nich jsme museli z havarovaného vozu vyprostit. Před příjezdem zdravotnické záchranné služby jsme zraněným poskytli předlékařskou péči a tepelný komfort," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Silnici v Jakubovicích na Šumpersku odpoledne zatarasil nákladní automobil, který kvůli sněhu uvízl ve stoupání. Kamion vpodvečer stál také na zasněžené silnici číslo 46 u obce Horní Loděnice na Olomoucku. Silnice je tam pro nákladní auta nyní neprůjezdná.

Na kluzkou vozovku si kvůli sněžení musejí dávat pozor řidiči v Olomouckém kraji také na hlavních silničních tazích. Upozornění platí například pro dálnice D35 a D1.

Pardubický kraj 

Na většině území Pardubického kraje sněží, vrstva nového sněhu zůstává na vozovkách i v níže položených oblastech. Lokálně se tvoří vlivem větru také sněhové jazyky. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Sněžení zasáhlo zvláště okolí Holic, Lanškrouna, Litomyšle, Ústí nad Orlicí a Žamberka. Zasněžené jsou vozovky také v Železných horách. Na Svitavsku se tvoří sněhové jazyky, a to i na státních silnicích.

Podle meteorologů by mělo dnes a ve středu v regionu dál sněžit, mohou také dál vznikat závěje a sněhové jazyky. Někde se také může tvořit náledí.

Plzeňský kraj

Na dálnici D5 na Tachovsku, která je ve směru na Rozvadov od poledne uzavřená kvůli nehodám tří kamionů, narůstají kolony. Sjízdnost nadále komplikuje sněžení. Provoz byl zastaven mezi sjezdem Mlýnec na 136. kilometru až po sjezd Svatá Kateřina na 143. kilometru před hranicemi s Německem. Později policie začala odklánět dopravu už na 128. kilometru dálnice na sjezdu Bor. Kolony kamionů se ale dál prodlužují a sahají až k 119. kilometru, řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Na dálnici se těsně za sebou staly tři nehody, všechny souvisely s nepřizpůsobením rychlosti jízdy povětrnostním podmínkám a stavu vozovky, na které byla sněhová vrstva, řekla Jiroušková. "Někteří řidiči nákladních automobilů vjíždějí do levého jízdního pruhu a dochází k jeho zablokování, apelujeme proto tyto řidiče, aby nevjížděli do levého pruhu a používali jen pravý, případně odstavný pruh, byli trpěliví, dbali zvýšené opatrnosti, pokynu policistů a řídili se dopravním značením," uvedla Jiroušková.

Další nehoda, která si vyžádala dva zraněné lidi, se stala na silnici mezi obcemi Šťáhlavy a Starý Plzenec, informovali záchranáři. "Z místa transportujeme dva zraněné, ženu narozenou v roce 1967 a muže narozeného v roce 1953 se středně těžkými zraněními do Fakultní nemocnice Lochotín," řekl ČTK operátor záchranné služby k nehodě u Šťáhlav. Nehody na dálnici se obešly bez vážnějšího zranění.

Řidič první nákladní soupravy nezvládl řízení a narazil do středových svodidel, řízení nezvládl ani další řidič nákladního automobilu, který narazil do přenosného dopravního značení upozorňujícího na předchozí dopravní nehodu. "Poslední řidič nákladní soupravy nepřizpůsobil rychlost jízdy, soupravu uvedl do smyku, přitom narazil do předjížděného kamionu a poté narazil do nákladní soupravy, která předtím havarovala. Soupravou tak zablokoval jízdní pruhy dálnice," popsala nehody policejní mluvčí.

Na Tachovsku sněží, na dálnici je podle záběrů z dálničních kamer vrstva rozbředlého sněhu.

Středočeský kraj 

Hlavní silniční tahy ve Středočeském kraji jsou sjízdné bez omezení. Všechny dálnice na území kraje jsou suché a holé, výjimkou je dálnice D5, která je mokrá po chemickém ošetření, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné některé silnice na Kladensku nebo Příbramsku a silnice druhé a třetí třídy na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Rakovnicku a v okolí Prahy.

Dnes kolem 5:30 se na dálnici D5 stala nehoda dvou osobních aut, obě skončila mimo dálnici. Jednu ze dvou zraněných osob museli hasiči z vozu vyprostit, následně ji předali do péče záchranářů, kteří přivolali vrtulník, uvedli dnes středočeští hasiči.

Dálnice byla po dobu zásahu uzavřena. Po 6:30 byl provoz obnoven levým jízdním pruhem.

Ústecký kraj 

Dopravu v Ústeckém kraji dnes celý den komplikuje vytrvalé sněžení. Silničáři mají v provozu veškerou techniku. Policie vyjížděla k mnoha dopravním nehodám. Bez zimních pneumatik a vybavení se nedoporučuje cesta do Krušných hor.

"Vše, co může, jezdí. Na horách stále sněží, řidiče proto nabádáme k velké opatrnosti," řekl ČTK krátce před 16:30 dispečer krajské správy a údržby silnic. Na horských cestách se tvoří sněhové jazyky.

V nižších polohách kraje vystoupaly teploty odpoledne nad nulu a sníh na silnicích taje, večer může začít mrznout. Krajská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu varovala před tvorbou náledí.

Nehody policisté dnes řešili ve všech okresech Ústeckého kraje. V příkopu hned ráno skončila vozidlo v Teplicích, u nehody zasahovali hasiči, kteří řidičce nasadili krční límec. Dvě nákladní auta se po poledni srazila na Děčínsku u České Kamenice, u Varnsdorfu kamion sjel do příkopu. U nehod jsou aktuálně policisté na silnici I/30 u Ústí nad Labem, na silnici I/8 u Bystřan na Teplicku či na Litoměřicku na silnici I/15, kde se srazily čtyři automobily.

Kraj Vysočina 

Silnice na Vysočině včetně dálnice D1 jsou dnes kvůli sněžení sjízdné s opatrností, odpoledne v některých místech kraje nemohly vyjet kamiony. Policie zaznamenala tři desítky nehod, u nichž nebyli hlášení zranění lidé. Na D1 je omezený provoz kvůli nehodě kamionu na 136. kilometru směrem na Prahu, řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková před 16:30.

Na dálnici narazil kamion po 14:00 do středových vozidel, do něj narazilo další vozidlo. Provoz je omezen v levých jízdních pruzích v obou směrech, uvedla mluvčí. Průjezd aut byl v té době plynulý. Ani při této nehodě nebyl nikdo zraněný.

Hasiči podle jejich webu pomáhali odpoledne na Žďársku vyprošťovat zapadlý autobus. Kamiony nemohly po poledni vyjet na I/34 u Jitkova mezi Ždírcem nad Doubravou a Českou Bělou.

Na hlavních tazích jsou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, kde se nesolí, je ujetý sníh posypaný drtí.

V noci na dnešek byl v kraji až desetistupňový mráz, po ránu byly většinou silnice holé a vymrzlé. Pouze na vozovkách nižších tříd sypaných drtí zůstávaly zledovatělé úseky. Přes den připadlo několik centimetrů sněhu. Podle meteorologů bude sílit vítr, v nárazech může mít místy rychlost i přes 50 kilometrů v hodině. Tvořit se mohou sněhové jazyky.

Se sněhovými přeháňkami je podle Českého hydrometeorologického ústavu na většině území Vysočiny potřeba počítat i ve středu.

Zlínský kraj 

Na Vsetínsku se dnes ráno může tvořit náledí, silničáři varují i před mrznoucími mlhami. Vozovky ve vyšších polohách Beskyd pokrývá slabá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku, jsou většinou holé, suché a vymrzlé. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Vsetínsku a Kroměřížsku je dnes ráno většinou jasno až polojasno, na Zlínsku a Uherskohradišťsku zataženo. Vane slabý vítr a mrzne, místy se vykytují mlhy. Teploty se ve Zlínském kraji ráno pohybovaly od minus osmi do minus dvou stupňů Celsia.

Denní teplotní maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla v kraji dosáhnout minus tří stupňů Celsia až nuly. Bude zataženo, zpočátku ojediněle s mrznoucími mlhami, ráno na severu a východě kraje ještě lokálně i polojasno až oblačno. Během dne očekávají meteorologové na většině území kraje sněžení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď