Čáslavští piloti odletěli cvičit ostré střelby do Švédska

foto Letouny JAS-39 Gripen na 21. základně taktického letectva, 14. února 2023, Čáslav. Čtyři letouny Jas-39 Gripen odletěly 17. února 2023 ze základny v Čáslavi do Švédska. Na střelnici Vidsel budou čeští stíhači cvičit ostré střelby na vzdušné cíle.

Čáslav (Kutnohorsko) - Čtyři stíhací letouny Jas-39 Gripen dopoledne odletěly ze základny v Čáslavi na Kutnohorsku do Švédska. Na letecké základně a střelnici Vidsel budou čeští stíhači cvičit ostré střelby protiletadlovými řízenými střelami na vzdušné cíle a zdokonalí se v létání v malých výškách nad terénem bez výrazných orientačních bodů. Návrat je plánován na 27. února, záložní termín je o den později, řekl novinářům velitel kontingentu Pavel Pavlík.

Fotogalerie

"Střelbu na vzdušný cíl necvičíme často, takže je to pro každého vyvrcholením výcviku," uvedl Pavlík. V českých podmínkách se cvičí střelby proti pozemním cílům, ostré střelby na vzdušné cíle je možné trénovat jen v zahraničí. Naposledy si to čeští piloti vyzkoušeli v roce 2019, taktéž na švédské střelnici Vidsel.

"Musíme to absolvovat, abychom byli bojově použitelní a měli zkušenost s výstřelem rakety, protože přece jen běžné to air-to-air střílení není," podotkl Pavlík. Dalším úkolem, který mají piloti před sebou, je nácvik letů v malých výškách až do 30 metrů nad zemí, což se v Česku také cvičit nedá.

Pro cvičení bylo vyčleněno pět letounů, jeden byl ponechán jako záložní. Na sever Švédska má namířeno devět pilotů, i s technickým personálem jde zhruba o čtyři desítky lidí. Pronajatou mají část letiště, podle Pavlíka se do cvičení zapojí jen čeští piloti. Původně měly na základnu Vidsel odletět i lehké bitevníky L-159 Alca, nakonec to kvůli meteorologickým podmínkám nebylo možné. Na rozdíl od gripenů tyto letouny nejsou uzpůsobeny na uválcovaný sníh.

Piloti při výcviku použijí rakety AIM-9 Sidewinder, které mají ve své výzbroji. "Je to tepelně naváděná raketa, která zaměří cíl za dronem. To je tažný element, který je dálkově ovládaný. Cíl samotný, na který se vystřeluje raketa, je určitý odrážeč s tepelnou stopou, takzvanou flérou," řekl Pavlík. Stíhači mohou vzhledem k finanční náročnosti použít osm raket. "Máme zaplaceny dvě prezentace dronů, každá má čtyři fléry, to znamená čtyři cíle," upřesnil Pavlík.

Letecká střelnice Vidsel u polárního kruhu českým pilotům poskytne nejen logistické zázemí, ale také vhodné podmínky pro nácvik ostré střelby, protože se nachází v neobydlené krajině. V Česku tyto střelby nejsou možné kvůli hustotě osídlení.

Čeští vojenští piloti v současnosti létají na 12 jednomístných a dvou dvoumístných stíhačkách Jas-39 Gripen, které má ČR pronajaté od Švédska. Pronájem gripenů skončí v roce 2027, česká armáda poté může využít dvouletou opci. Česko na základě vládního rozhodnutí z léta chce z USA pořídit 24 strojů F-35.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď