Čaputová se zastala vědců, které ohledně Sputniku V kritizoval Matovič

foto Ilustrační foto - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Bratislava - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zastala vědeckých institucí na Slovensku, které se při posuzování ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 staly terčem kritiky ministra financí a bývalého premiéra Igora Matoviče. Čaputová tak učinila po dnešní návštěvě Biomedicínského centra Slovenské akademie věd a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který s odvoláním na nedostatek informací nevydal své stanovisko k používání Sputniku V. Tato očkovací látka dosud nebyla registrována Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Zmíněné slovenské instituce podpořila i část vědců či někteří další politici.

Matovič ještě jako předseda vlády prosadil s bývalým ministrem zdravotnictví Markem Krajčím nákup Sputniku V v utajeném režimu a na začátku března země dovezla prvních 200.000 dávek očkovací látky. SÚKL ale upozornil, že od ruského výrobce vakcíny nedostal potřebné podklady a že jednotlivé šarže Sputniku V patrně nejsou stejné. Po následném oznámení ruské strany, aby Bratislava pro porušení smlouvy vrátila vakcíny, Matovič kritizoval SÚKL a v souvislosti se Sputnikem V bez upřesnění psal na sociální síti o idiotech na slovenské straně.

"Velmi mě mrzí, že z úst ministra financí zazněla vyjádření, která nepřímo vyjádřila kritiku nad kvalitou našich institucí. Považuji to za absolutně nepřiměřené a nesprávné. Jakákoliv slova pochybností, která nejsou založená na věcném základě, oslabují důvěru v tyto instituce,“ řekla Čaputová.

Podobně se vědeckých institucí ve zmíněné záležitosti zastalo vícero slovenských odborníků a kromě Čaputové i někteří další politici či veřejnost.

Matovič minulý týden jednal o Sputniku V v Moskvě a následně v Budapešti, která přislíbila, že Bratislavě pomůže s testováním Sputniku V. Ruská strana totiž kritizovala, že Slovensko zkoumalo vakcínu v laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. SÚKL se hájil tím, že o potřebě využít jen akreditované laboratoře ho nikdo neinformoval a že navzdory tomu žádal o pomoc partnerské instituce, ale neúspěšně. O posouzení Sputniku V ze strany SÚKL přitom podle médií požádal ještě Krajčí, kterého do vlády navrhlo Matovičovo hnutí.

Podle Čaputové stále není zřejmé, jaké testy maďarská laboratoř vykoná. "Pokud bude maďarská strana dělat laboratorní zkoušky, budou to ty samé, které realizovala slovenská laboratoř," řekla slovenská prezidentka. Dodala, že Sputnik V by se neměl stát tématem, které rozděluje slovenskou společnost.

Slovenská média uvedla, že Matovičova vláda včas neobjednala registrované vakcíny, a Bratislava proto na jaře nedostane tolik povolených očkovacích látek proti covidu-19, kolik by mohla. Výpadek ale bude nižší, protože Slovensko na rozdíl od Česka dříve podpořilo přerozdělení dodatečné zásilky vakcíny firem Pfizer/BioNTech. Slovensko původně vsadilo zejména na vakcínu od firmy AstraZeneca, která ale nedodávala do EU původně plánované množství očkovací látky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď