Bývalý afghánský prezident Ghaní vyjádřil lítost, jak věci skončily

foto Ilustrační foto - Afghánský prezident Ašraf Ghaní na snímku z 21. března 2021.

Abú Dhabí/Kábul - Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní, který 15. srpna opustil Afghánistán, když radikální islámské hnutí Tálibán proniklo do metropole Kábulu a ovládlo prakticky celou zemi, se dnes omluvil afghánskému lidu za to, že mu nedokázal zajistit lepší budoucnost. Informovala o tom agentura AFP.

"S hlubokou lítostí konstatuji, že moje kapitola skončila podobnou tragédií jako kapitola mých předchůdců, aniž by byla zajištěna stabilita a prosperita (Afghánistánu). Omlouvám se afghánskému lidu," uvedl Ghaní v prohlášení, které zveřejnil na twitteru.

Podle něj opustil zemi na naléhání svého bezpečnostního týmu, který mu řekl, že pokud zůstane v Kábulu, riskuje "stejné děsivé boje v každé ulici, jaké město zažilo během občanské války v 90. letech 20. století".

"Opustit Kábul bylo nejtěžší rozhodnutí mého života. Ale věřil jsem, že to je jediný způsob, jak zabránit bojům a zachránit Kábul a jeho šest miliónů obyvatel," dodal Ghaní a ocenil oběti, které Afghánci učinili během posledních 40 let válek ve své zemi.

Bývalý prezident uprchl i s rodinou do Spojených arabských emirátů, které oznámily, že Ghaního přijaly "z humanitárních důvodů". Už tehdy Ghaní uvedl, že musel z Afghánistánu odejít, aby zabránil krveprolití.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď