Budvar loni vyvezl přes 1,3 milionu hektolitrů piva, export rostl rekordně

foto Ilustrační foto - Budějovický Budvar oficiálně 29. března 2022 zprovoznil novou linku na stáčení piva do plechovek.

České Budějovice - Budějovický Budvar vyvezl loni přes 1,3 milionu hektolitrů piva, export stoupl meziročně o 11,3 procenta. Byl to rekordní růst, v objemu i tržbách. V Německu Budvar poprvé v historii prodal přes 500.000 hektolitrů. Rostly prodeje i na dalších klíčových trzích, jako jsou Velká Británie nebo Slovensko. Novináře o tom dnes informovala manažerka komunikace Budvaru Barbora Bláhová.

Loni uvařil Budvar rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc. Tržby za pivo poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,17 miliardy. Další výsledky zatím národní podnik nezveřejnil. Ve vývozu zaznamenal loni Budvar meziročně rekordní dvojciferný růst.

"Na exportních trzích jsme meziročně dosáhli jedenáctiprocentního růstu v objemu a šestnáctiprocentního růstu v tržbách. Jsme rádi, že se nám dařilo jak v Evropě, tak i daleko za jejími hranicemi," uvedla ředitelka Budvaru pro exportní trhy Renata Pánková.

Pivovaru se dařilo i na všech klíčových trzích. Mezi ty se řadí státy, kde má Budvar dceřiné společnosti - Německo, Velká Británie a Slovensko. "Máme radost, že se nám podařilo vyrůst také na všech trzích, kde prodej, distribuci i marketing zajišťují naše vlastní dceřiné společnosti. Nemohu v tomto směru nezmínit rekordní prodejní výsledek Budvaru na stagnujícím trhu v Německu, kde jsme poprvé v historii překonali hranici pět set tisíc hektolitrů," dodala Pánková.

Budvar vyváží do víc než 70 zemí. Loni prodával i ve státech jako Alžírsko, Kamerun, Ekvádor, v Chile, Iráku, Jordánsku, na Maledivách, v Peru nebo na Filipínách. Nově vyvážel národní pivovar například do Kambodže či Uzbekistánu. Nejvzdálenějším trhem dlouhodobě zůstává Austrálie.

Druhý rok po sobě se musel Budvar vypořádat s covidovými omezeními. Pokles prodeje sudového a tankového piva daný tím, že byly zavřené restaurace, se povedlo nahradit rozvojem distribuční sítě a tím, že se prodalo víc baleného piva. "Koronavirová krize rovněž významně zasáhla fungování logistiky," uvedla Bláhová.

V roce 2020, kdy národní podnik se 670 zaměstnanci uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, se export na výstavu podílel ze 69 procent. Vývoz pomáhá Budvaru k lepším výsledkům dlouhodobě. Mezi pět největších odbytišť patřily předloni Německo, Polsko, Slovensko, Rusko a Británie. Tržby z prodeje výrobků a služeb byly předloni 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Zisk po zdanění měl Budvar předloni 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď