Budoucnost Evropy stojí na spojenectví Francie a Německa, řekl Scholz

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron (vpravo) a německý kancléř Olaf Scholz na tiskové konferenci po jednání v Elysejském paláci v Paříži, 22. ledna 2023.

Paříž - Německo se připojí k projektu výstavby podmořského vodíkového potrubí H2Med mezi Španělskem a francouzským městem Marseille, oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem. Oba státníci v Paříži zopakovali, že chtějí nadále podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu. Zatímco Macron nevyloučil, že by Francie mohla poslat Ukrajině tanky Leclerc, Scholz chce poskytnutí německých tanků i nadále konzultovat s partnery, uvedla agentura Reuters.

Fotogalerie

Obě země chtějí pokračovat v přeměně svých ekonomik na klimaticky šetrné a v rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, ale s respektem odlišných technologických přístupů, napsali diplomaté ve společném prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. Zatímco Francie spoléhá na jadernou energetiku, Německo se od ní cíleně odklonilo.

Paříž i Berlín chtějí podpořit Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii na jejich cestě do Evropské unie, píše DPA. Rovněž usilují o "sblížení své bezpečnostní a obranné strategie" a zlepšení spolupráce mezi ozbrojenými silami v Evropě, dodává agentura.

V Paříži se dnes při příležitosti 60 let od podpisu Elysejské smlouvy o spolupráci Francie a Německa setkaly vlády těchto zemí.

"Budoucnost, stejně jako minulost, stojí na spolupráci našich dvou zemí, jako hybné síly spojené Evropy," citovala agentura AFP Scholze. Podle DPA kancléř připojil i poděkování ve francouzštině. "Děkuji našim francouzským bratrům a sestrám za jejich přátelství," uvedl a vděčnost vyjádřil i Macronovi.

"Německo a Francie se musí stát průkopníky při obnově Evropy," řekl Macron na první ze dvou tiskových konferencí. Evropa podle francouzského státníka potřebuje nový energetický model, podpořit nové technologie a inovace a prosadit Evropskou unii, která zvládne převzít roli "plnohodnotné geopolitické mocnosti, co se obrany, vesmíru a diplomacie týče".

Spolupráci obou zemí na evropském zajištění surovin, energie nebo objevování vesmíru potvrdil i Scholz. Evropa podle něj musí být schopná ochránit své hodnoty a demokracii před autoritářstvím.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď