Budou se chtít čeští soudci objevovat na prvních místech ve vyhledávání v Googlu?

Zadal jsem si do Googlu tři dotazy: Jak řešit sousedské spory; Jak řešit dluhy; a Jak řešit spory z nájmu. Nikde se neobjevil ani jeden odkaz na konkrétní soud, který by spory řešil. Na prvních několika místech se mi objevily odkazy na soukromé firmy nabízející svá řešení. V případě sousedských sporů a sporů z nájmu se objevil také odkaz na web Veřejného ochránce práv, tyto odkazy ale upozorňovaly, že řadu těchto sporů mohou řešit jen soudy (bez dalšího).

Proč je to takto, když se jedná asi o nejčastější případy civilních sporů?

Dovedeme si představit, že by z webu Veřejného ochránce práv vedl odkaz na speciální web ministerstva spravedlnosti, který by nabízel nejen podrobnou radu pro konkrétní typ osobní potíže, ale rovnou by pomohl s přípravou potřebných dokumentů, nabídl by zdarma mobilní apku, pomocí které si sporné strany mohou zkusit svou potíž samy vyřešit vyjednáváním, nabídnul by zdarma online mediaci, a pokud by se strany prostě nebyly schopny samy domluvit, navigoval by je k příslušnému online soudu, který by věc rozhodl ne v řádech měsíců (v nejlepším případě), ale dnů, nejvýše týdnů?

Jaké by to bylo, kdyby si strany, a nikoliv soud, mohly určit datum jednání (online), nebo to, že žádné jednání nechtějí a dají přednost jednoduchým online formulářům? A zaplatit podstatně nižší soudní poplatky? Konečně, jaký by to byl pocit sporných stran zjistit, že web příslušného soudu je tak dobrý a intuitivní, že pro svůj spor o malou částku ani nepotřebují právní zástupce, které by si stejně nevzaly, protože náklady na ně by byly vyšší než hodnota jejich sporu?

Nejde o utopii, v několika zemích na světě již takovéto online soudy začínají fungovat a v dalších zemích jsou ve stádiu pilotů.

Vezměme si například Civil Resolution Tribunal (www.civilresolutionbc.ca) v Kanadě. V současné době tento online soud, který je součástí systému kanadských státních soudů, řeší spory z nájmu, spory o malé částky (do cca 100.000 Kč) a spory týkající se nadací nebo družstev s tím, že se připravují další typy sporů. Nejde však pouze o soudcovské rozhodování jak je známe z našich soudů. CRT nabízí všechny postupy, které jsem uvedl výše.

Podobné soudy fungují nebo jsou ve stádiu pilotů v několika státech USA, v Singapuru nebo ve Velké Británii a v Holandsku.

Klíčové na těchto online soudech je, že od začátku jejich přípravy jsou opravdovou, nejvyšší prioritou potřeby koncových uživatelů – občanů a společností, a nikoliv potřeby státních institucí, soudců nebo advokátů. Prvním krokem proto bývá velké zjednodušení stávajících soudních procesů. Říkají tomu “reinventing justice system”. Kdybych to zjednodušil, zadáním při designu těchto soudů je vytvářet soudní pomoc pro hrdiny a diváky seriálu Ulice, a ne dále zdokonalovat již tak téměř dokonalý systém pro soudce a advokáty.

Přitom je však velmi zajímavé, že soudci, advokáti ani administrativní justiční pracovníci v těchto zemích neprotestují! Soudcům ubyly dramaticky administrativní povinnosti a získali online nástroje ke zlepšení své rozhodovací práce. Zavádění těchto nových soudů v žádné zemi zatím nevedlo k rušení pracovních míst v justici – justiční zaměstnanci si změny pochvalují, protože dělají jinou, zajímavější práci než dřív a s jejími výsledky se velmi pozitivně ztotožňují. Neprotestují ani advokáti, kteří při přípravách těchto státních online soudů hrají velmi významnou roli jako strážci práv na spravedlivý proces.

Online soudy ve světě vznikají z řady důvodů, zdaleka ne všechny vycházejí ze zájmů koncových uživatelů. Hlavními důvody digitalizace justice může být úspora nákladů (např. dosud v Dánsku) nebo zvýšená kontrola státu nad justicí (což někteří komentátoři ukazují na příkladu Číny). Také je třeba odlišit civilní spory, kde výše popsaná reforma probíhá, od trestního řízení, kde má digitalizace také jiné priroty než maximální srozumitelnost pro obviněné.

Nicméně začínající reformu civilního soudnictví považuji za velmi pozitivní zprávu ze světa internetu pro nás pro všechny. Česká republika má opodstatněné ambice patřit k nejvyspělejším státům Evropy, a proto je šance, že podobná reforma začne v blízké budoucnosti také u nás doma.

A co na to Google? V lednu jsem se bavil s manažery online soudů z Holandska a USA. Holanďan si stěžoval, že když zadá jako já do Googlu otázky na spory, které “jeho” soud řeší, zatím se jeho soud neobjevuje mezi prvními možnostmi na výběr. On by to velmi potřeboval, protože chce samozřejmě, aby tento online soud byl velmi populární a využívaný, tak ho spolu se svým týmem vytvářel. Na to reagoval jeho kolega z USA, který řekl, že o tomhle problému již jedná s Googlem a že by se v tomto směru měla pravidla vyhledávání poupravit. Navíc dodal, že Microsoft dokončuje jako open source portál umožňující občanům a firmám navigaci online soudním systémem.

Takže se opatrně těšme…

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď