Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport z Prahy

foto Ilustrační foto - Monumentální objekt sochaře Aleše Veselého byl 9. března slavnostně odhalen před budovou nádraží Praha-Bubny. Socha je prvním krokem přestavby bubenského nádraží v Památník ticha, který bude připomínat historii pražských židovských transportů. Výtvarné dílo má podobu koleje s pražci, která se šikmo zvedá k nebi. Připomíná Jákobův žebřík.

Praha - První židovský transport vypravený v roce 1941 z Prahy do Lodže dnes připomene akce nazvaná Bubnování pro Bubny. Veřejný happening se koná od 17:00 v prostorách nádražní haly Bubny, jeho cílem je "narušit ticho mlčící většiny". Organizátoři chtějí upozornit i na současné projevy rasové nesnášenlivosti. Připomenou i fakt, že několik let po židovských transportech zažilo nádraží Bubny odsun pražských Němců.

"Pokusíme se v tento den o tak trochu jiné vzpomínání veřejným happeningem, který má rozbít ticho mlčící většiny, zároveň ticho největšího spícího brownfieldu Prahy a také ticho velkého tématu příběhů dvacátého století," uvedl duchovní otec celého projektu, režisér a dokumentarista Pavel Štingl. Podle Štingla se letos bubnuje především proti mlčení a přihlížení k závažným společenským jevům.

Zájemci se mohou na Bubnování naposledy rozloučit s podobou tohoto místa. V následujících letech zde vznikne Památník ticha. Společnost Památník Šoa Praha bude i v mezidobí představovat další akce, první z nich začíná dnes. Jde o výstavu Fotbal ve století faulů, která začíná v 16:15 a bude hledat mantinely v dialogu mezi tribunou a fotbalovým hřištěm.

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Vznikající Památník ticha by měl být i centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď