BRS vzala na vědomí zprávu o extremismu v původním znění

foto Ministr vnitra Jan Hamáček.

Praha - Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

"Bezpečnostní rada státu dnes vzala na vědomí zprávu o extremismu v původním znění tak, jak byla předložena ministerstvem vnitra. Materiál bude následně projednán na vládě," napsal poté Hamáček na twitteru. Rada se naposledy zprávou zabývala na svém minulém zasedání 18. září, kvůli nedostatku času ji ale nestačila projednat.

Nový deník začátkem září informoval, že o zásadní změny v dokumentu usiloval Pražský hrad, který tvrdí, že text je předpojatý a tendenční. Hradu měly vadit především zmínky o sněmovním hnutí SPD v souvislosti s extremismem. Média upozorňovala, že projednání nabírá zpoždění, protože v posledních letech vycházel dokument obvykle v květnu. Hamáček v říjnu zásahy politiků do zprávy odmítl a dodal, že vnitro text překládá v původním znění.

Někteří politici v posledních dnech apelovali, aby se BRS sešla kvůli pondělním výročním zprávám Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství, kde zazněla varování před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN oznámili snahu vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila vliv cizích autoritativních režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) novinářům řekl, že informace z veřejné části výročních zpráv zřejmě projednalo předsednictvo bezpečnostní rady ještě před jednáním rady jako celku. "Tam se to pravděpodobně probíralo, ale já jsem tam nebyl, takže to se musíte zeptat někoho jiného," konstatoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď