Brněnští vědci budou novým mikroskopem odhalovat závažné infekce

foto Ústav přístrojové techniky Akademie věd v Brně otevřel 26. září 2019 novou laboratoř, jejíž součástí bude mimo jiné elektronový mikroskop FIB-SEM Helios G4 HP (vlevo). Vpravo je ředitelka ústavu Ilona Müllerová.

Brno - Vědci z Akademie věd ČR získali mikroskop, který jim například pomůže odhalovat závažné infekce nebo zkoumat dvojrozměrné materiály. Elektronový mikroskop společnosti Thermo Fisher Scientific je součástí nové laboratoře v brněnském Ústavu přístrojové techniky, kterou si dnes mohli prohlédnout novináři.

Fotogalerie

Mikroskop FIB-SEM Helios G4 HP zapůjčený v rámci projektu Centra pro elektronovou a fotonovou optiku bude v ústavu využívat více skupin z oddělení elektronové mikroskopie. Mimo jiné přispěje ke studiu mikrobů podílejících se na vzniku závažných nemocí.

"Ústav již delší dobu spolupracuje s Mikrobiologickým ústavem ve Fakultní nemocnici u sv. Anny na téma zobrazování struktury bakteriálních a kvasinkových biofilmů, které jsou zárodkem závažných onemocnění. Například u lidí, kteří mají oslabenou imunitu se biofilmy vytvářejí na různých implantátech. Tento mikroskop nám pomůže k pochopení, jak se biofilm vytváří nebo naopak, co se děje, když je léčen například antibiotiky," řekl vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie pro biomedicínu Vladislav Krzyžánek.

Pomocí pomalých elektronů mohou vědci také studovat dvojrozměrné materiály včetně grafenu. To je materiál, který tvoří na výšku pouze jedna vrstva atomů uhlíku. Patří k vysoce pevným a tepelně vodivým látkám.

Přístroj ústavu zapůjčila firma Thermo Fisher Scientific. "Tento model mikroskopu je jedním z nejprodávanějších přístrojů z nejvyšší třídy mikroskopů. Největší zájem o něj mají polovodičové průmysly," řekl ředitel firmy Petr Střelec.

Zapůjčený mikroskop kombinuje iontový svazek pro jemné opracování vzorků a elektronový svazek pro jejich zobrazování a analýzu. "V ústavu máme celou řadu elektronových mikroskopů, některé vyvinuté a vyrobené u nás. Tento je však jediný, který kombinuje elektronový i iontový svazek a je vybavený nestandardními detektory," řekl Krzyžánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď