Brněnský balet slaví 100 let, přijedou hvězdy z Moskvy i Londýna

foto Členové baletu Národního divadla Brno (NdB) při zkoušce 8. ledna 2020 v Janáčkově divadle.

Brno - Slavnostním galakoncertem oslaví balet Národního divadla Brno 100. výročí svého vzniku, které připadá na tuto sezonu. Vystoupí taneční hvězdy z nejvýznamnějších evropských baletních domů, řekli novinářům představitelé souboru.

Účinkující přijedou například z Velkého divadla v Moskvě, Mariinského divadla v Petrohradě, Vídeňského státního baletu, Královského baletu v Londýně nebo z Nizozemského národního baletu v Amsterdamu. Nebudou chybět ani sólisté z Národních divadel z Prahy, Bratislavy a Brna.

"Mrzí mě jen to, že se nám nakonec nepodařilo domluvit hvězdy z Pařížské opery. V příští sezóně by ale při některé příležitosti měly v Brně vystoupit," řekl umělecký šéf brněnského baletu Mário Radačovský.

Galakoncert začíná v sobotu 25. ledna od 19:00, lístky jsou zatím vyprodány asi ze 70 procent. "Tento večer je nesmírně nákladný a vlastně i riskantní podnik, protože jsme na něj nedostali žádné dotace," uvedl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Diváci za vstupenky zaplatí od 1000 do 2000 korun.

Balet v Brně existoval už před sezónou 1919, teprve tehdy zde byl ale založen stálý soubor. Jednou z nejvýraznějších osobností za celou dobu fungování souboru byl umělecký vedoucí Ivo Váňa Psota. Pracoval například na světové premiéře Prokofjevova Romea a Julie.

Po Psotově smrti zažíval soubor těžká období, až do konce 80. let byl pod silným vlivem sovětské baletní školy. V 90. letech zase divadlu prudce klesla návštěvnost. V současné době je podle vedení souboru brněnský balet ve velmi dobré kondici, loni jeho vystoupení navštívilo přes 56.000 diváků. "Jsem rád, že 100. výročí slavíme zrovna nyní, když je náš brněnský balet na vrcholu," uvedl dramaturg Karel Littera.

Galakoncert ale podle organizátorů nebude odkazovat na historii brněnského baletu, má divákům spíš představit současné evropské baletní hvězdy. "K pohledu do historie chystáme výstavu ve foyer. Neradi bychom tento večer rušili velkými textovými vstupy, nechceme, aby byl divák rozptylován od jednotlivých vystoupení," řekl Littera.

"Historie brněnského baletu je tak bohatá, že by ani nešlo vyjmenovat všechna významná jména, která se na ní podílela. Proto bych byl radši, aby vyprávěl tanec, a ne slova," dodal Radačovský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď