Brněnská zoologická zahrada otevřela dvě nové expozice s hady

foto V Zoo Brno 28. července 2022 otevřeli dvě nové expozice pro zmije a užovky. Na snímku kurátor chovu plazů Petr Šrámek, vypouští zmiji obecnou (Vipera berus)

Brno - Brněnská zoologická zahrada otevřela dvě nové expozice věnované hadům. Jejich stavba stála 737.000 korun, z toho 160.000 korun přispělo město. V nových teráriích si návštěvníci mohou prohlédnout osm zmijí obecných a čtyři užovky hladké. ČTK to řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

Fotogalerie

"Lidé si často tyto dva druhy hadů pletou, proto jsme se rozhodli ukázat všem zájemcům názorné srovnání v sousedících expozicích," řekl Hovorka. Stavba expozic začala v loni v říjnu. Hadi pocházejí z pražské zoologické zahrady, do Brna je dovezli zhruba na konci června.

Nová terária se snaží věrně představit některé z biotopů podle toho, kde je možné oba druhy hadů ve volné přírodě najít. "Zmije obývá vlhčí expozici se stinnými místy, zatímco užovka hladká je druh velmi rozšířený, ale bez významnější vazby na vodu. Jejím domovem jsou suché stráně a louky," řekl kurátor chovu plazů Petr Šrámek.

Podle Šrámka je zmije robustnější než užovka, má výraznou hlavičku, která je zřetelněji oddělená od těla, má svislou štěrbinu oční a na hřbetě nepřerušovanou klikatou čáru. Užovka má na hřbetě dvě řady skvrn nebo dvě tenké rovnoběžné linky, její zornice jsou okrouhlé.

"Zmije se na našem území vyskytují v několika barevných formách, a to od cihlově červené až po zcela černou bez viditelné typicky klikaté hřbetní čáry. Jde ale o neútočného hada, který kouše pouze v sebeobraně při přímém ohrožení," dodal Šrámek.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřená v roce 1953. Chová kolem 2250 zvířat zhruba 440 druhů. V roce 2019 ji navštívilo přes 331.000 lidí. Bylo to nejvíce od roku 1997, odkdy zařízení vede přesnou evidenci prodaných vstupenek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 11. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď