Brněnská technika vrátila čestný doktorát Janu Antonínu Baťovi

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman vyznamenal 28. října 2019 u příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu průmyslníka Jana Antonína Baťu (na archivním snímku) Řádem bílého lva občanské skupiny I. třídy in memoriam za zvláště vynikající zásluhy o stát.

Brno - Vysoké učení technické v Brně (VUT) po více než 70 letech vrátilo čestný doktorát Janu Antonínu Baťovi, který vedl zlínské obuvnické impérium v době jeho největšího rozmachu. Vědecká rada anulovala starší rozhodnutí profesorského sboru, který v roce 1948 čestný titul Baťovi odebral. ČTK to dnes oznámila mluvčí brněnské techniky Radana Koudelová.

Baťa získal čestný doktorát 15. prosince 1937 na tehdejší Vysoké škole technické Dra Edvarda Beneše. Slavnostní promoce se uskutečnila 26. března 1938. Baťa tehdy promlouval k akademické obci v aule na Veveří, v sídle dnešní stavební fakulty, popsala historické souvislosti Alžběta Blatná z Archivu VUT.

Po druhé světové válce byl Baťa v nepřítomnosti odsouzen mimořádným lidovým soudem za údajné zločiny proti státu a profesorský sbor mu v květnu 1948 titul odebral. Baťa byl už tehdy v zahraničí, zemřel 23. srpna 1965 v 67 letech v brazilském exilu. Městský soud v Praze v červnu 2007 rozsudek nad Baťou zrušil.

"Jan Antonín Baťa je bezesporu velkým podnikatelem, který pomohl prosadit českou značku Baťa v desítkách států na třech kontinentech. Vybudoval značku, jejíž jméno má zvuk i o sto let později. Jsem rád, že se nám podařilo napravit tuto historickou chybu," uvedl rektor VUT Petr Štěpánek.

Díky Nadačnímu fondu Jana Antonína Bati se škole podařilo kontaktovat i rodinné příslušníky, kteří navrácení titulu čestného doktora technických věd uvítali. Baťa jej dostal za inženýrské úspěchy při stavbě města Otrokovice, kdy pomocí vodních děl nechával splavovat zeminu z kopce na protějším břehu, aby zvednul podmáčený terén, a rovněž za vybudování 50kilometrového Baťova kanálu. "Jsme vděčni, že jeho zásluhy jsou stále součástí národní paměti," uvedl v tiskové zprávě vnuk John Bata Nash.

"Postupně se ukazuje, kdo byl Jan Antonín Baťa, jak pracoval, proč a pro koho. Pracoval pro svoji vlast a pro svůj národ. Budoval člověka, ne impérium. Jsme velmi rádi, že se udělal zase další krok k vítězství pravdy," uvedla vnučka Dolores Ljiljana Bata Arambasic.

Čestný doktorát z VUT získal i Tomáš Baťa, jemu ale odebrán nikdy nebyl. Celkem brněnská technika za více než 120 let své existence udělila 67 čestných doktorátů. Mezi držiteli jsou například Nikola Tesla, Tomáš Garrigue Masaryk, Václav hrabě z Kounic, Armin Delong, Eva Jiřičná nebo Viktor Rudiš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď