Britský princ Edward přijel do Prahy, návštěva se zaměřuje na program pro mladé

foto Bratr britského krále Karla III., princ Edward hovoří se studenty poté, co zasadil poslední strom v Aleji prince Philipa, která vznikla loni u příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin, 24. května 2023, Vestec.

Praha - Prestižní zlaté ocenění programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) předal dnes v sídle Senátu mladým Čechům britský princ Edward, bratr krále Karla III. Cenu obdrželo 42 studentek a studentů, kteří se v programu DofE půldruhého roku věnovali zlepšování svých dovedností, znalostí a sportovních výkonů. Princ Edward je předsedou správní rady DofE. Program je určen mladým lidem do 24 let, kteří se rozhodnou rozvíjet své pohybové aktivity, talent, dobrovolnictví nebo uskuteční dobrodružnou expedici.

Fotogalerie

"Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost," uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč. Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. "Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení," řekl.

Projekt funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Zájemcům nabízí tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco zlatá úroveň trvá 18 měsíců, snazší stříbrnou mohou účastníci programu získat za rok a bronzovou za šest měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu. V Česku byl program spuštěn od roku 1995, jeho absolventům může certifikát sloužit jako důkaz nabytých schopností a dovedností pro další studium nebo zaměstnání. Programem DofE prošly za jeho historii tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes 7000 lidí na více jak 320 školách.

Ocenění se uděluje za zlepšení v dovednostech od hry na hudební nástroj přes studium cizích jazyků až k vaření či programování, v pohybových aktivitách a dobrovolnictví v neziskových organizacích či péči o pacienty a seniory nebo životní prostředí.

Princ Edward se svojí manželkou, vévodkyní Sophie, navštěvují Českou republiku pravidelně. Na pozvání DofE zavítal princ do Česka již v letech 2013 a 2017. Měl přijet také na loňská předávání ocenění, cestu ale musel zrušit kvůli úmrtí své matky, britské panovnice Alžběty II. Vévodkyně Sophie přijela studenty podpořit naposledy v roce 2015.

Vévoda z Edinburghu se dnes setkal s prezidentem Petrem Pavlem a ve Vestci u Prahy zasadil poslední strom v Aleji prince Philipa, svého otce, který program DofE založil. Alej vznikla loni u příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela poslední britské královny. Čtvrteční dopoledne stráví princ Edward v Domě dětí a mládeže Praha 4, který je jedním z pražských center DofE. Posledním bodem princovy návštěvy je kladení věnců u Národního památníku hrdinů heydrichiády při chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď