Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem krčit

foto Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid v parlamentu 12. července 2021.

Londýn - Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v němž uvedl, že lidé by se neměli "krčit strachy" před koronavirem SARS-CoV-2. Jeho vyjádření bylo označováno jako necitlivé vůči lidem kteří byli po nákaze vážně nemocní nebo kvůli covidu-19 ztratili blízké. Javid nakonec svůj sobotní tweet smazal.

Ministr v něm oznamoval, že překonal mírné příznaky covidu-19 v návaznosti na pozitivní test na koronavirus, který měl minulý týden. Javid je proti nemoci plně očkován a právě tomuto faktoru připisoval relativně bezproblémový průběh své nákazy. "Prosím, pokud jste tak ještě neučinili, nechte se očkovat, zatímco se učíme s virem žít, spíše než se před ním krčit strachy," dodal.

Po vlně kritiky tato slova smazal a na twitter nahrál omluvu. "Vyjadřoval jsem vděčnost, že vakcíny nám jako společnosti pomáhají přejít do protiútoku, ale byla to nešťastná volba slov a upřímně se omlouvám," napsal Javid. "Jako mnozí jsem i já kvůli tomuto hroznému viru přišel o milované a nikdy bych jeho dopady nezlehčoval," pokračuje jeho nový tweet.

Jeho původní vyjádření podle agentury Reuters kritizovali lidé, kterým po covidu-19 umřeli blízcí, a také řada opozičních politiků. "Na ten virus umřelo 127.000 lidí, z nichž desetitisíce by tu stále byly, nebýt katastrofálních selhání vaší vlády. Takže jak si dovolujete očerňovat lidi za to, že se snaží sebe a své rodiny udržet v bezpečí," uvedla členka vedení Labouristické strany Angela Raynerová.

Británie eviduje 129.159 úmrtí v rozmezí 28 dní od pozitivního testu na koronavirus; covid-19 se na úmrtních listech mezi příčinami smrti vyskytl už ve více než 153.000 případech. Nová kontroverze ohledně vládní komunikace přichází necelý týden po finálním uvolnění karanténních opatření v Anglii. Vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem v této souvislosti apelovala na "osobní zodpovědnost" obyvatel a vyzývala je k opatrnosti.

Bilance nových případů nákazy klesá v Británii už pátý den v řadě, dnes ministerstvo zdravotnictví ohlásilo něco přes 29.000 infikovaných, před týdnem to bylo přes 48.000. Podle serveru BBC je to poprvé od začátku pandemie, kdy přírůstek nakažených klesá bez ohledu na uvolnění restrikcí. Odborníci také upozorňují, že díky očkování nyní nemocnice navzdory počtu nakažených nemají tolik těžkých případů covidu-19. Hospitalizovaných je aktuálně asi 5000 lidí, což je podstatně více než koncem května, kdy počet covidových pacientů klesl na zhruba devět stovek, ale zároveň mnohem méně než během vrcholu zimní vlny pandemie, kdy nemocnice ošetřovaly skoro 40.000 nakažených.

Některé nemocnice přesto mají problémy, jak ukázala dnešní výzva zdravotnických zařízení v severoirském Belfastu. Podle listu Belfast Telegraph vedení dvou nemocnic požádalo sestry, aby se dobrovolně hlásily na přesčasy, protože kvůli rostoucímu počtu covidových pacientů není dost personálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď