Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší zvuk získal i Čech Viktor Prášil

foto Slavnostní ceremoniál britských filmových cen BAFTA, 19. února 2023, Londýn. Cenu za nejlepší režii získal Němec Edward Berger za film Na západní frontě klid, který se natáčel v Česku. 

Londýn - Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší film dnes získalo válečné drama Na západní frontě klid, které se natáčelo v Česku. Ceny BAFTA zcela ovládlo, když ze 14 nominací proměnilo sedm, a to včetně té za nejlepší režii pro Němce Edwarda Bergera. Ocenění za práci na filmu z produkce streamovací společnosti Netflix si spolu s kolegy odnesl i český zvukař Viktor Prášil. Nejlepším hercem byl na slavnostním ceremoniálu v Londýně vyhlášen Austin Butler za ztvárnění krále rock 'n' rollu v životopisném snímku Elvis, nejlepší herečkou se stala Cate Blanchettová za roli vynikající skladatelky v psychologickém dramatu Tár.

Fotogalerie

Německý film podle románu Ericha Marii Remarqua, který bez příkras ukazuje hrůzy první světové války, získal i ceny za nejlepší cizojazyčný film, kameru (James Friend) a adaptovaný scénář (Edward Berger, Lesley Patersonová a Ian Stokell). V době, kdy už téměř rok trvá válka na Ukrajině, bodoval také v kategorii hudba (Volker Bertelmann) a zvuk (Viktor Prášil, Lars Ginzel, Frank Kruse a Markus Stemler).

"Německy mluvený film a dostalo se nám tolika nominací; a to vítězství je prostě neuvěřitelné," řekl v děkovné řeči producent Malte Grunert. Příběh mladého muže, kterého nacionalistická propaganda nadchne pro válku, z čehož ale v krutých bojích rychle vystřízliví, je podle něj aktuální i téměř 100 let od publikování slavného románu.

Po čtyřech oceněních si z ceremoniálu, kterého se účastnil i princ William s manželkou Kate, odnesly irská tragikomedie Víly z Inisherinu, druhý z velkých favoritů večera, a také drama Elvis. První z těchto filmů šel do klání s deseti nominacemi, druhý s devíti. Zcela naopak propadlo bláznivé americké komediální drama Všechno, všude, najednou, které z deseti nominací proměnilo jedinou, a to v kategorii střih.

Víly z Inisherinu získaly ceny za původní scénář (Martin McDonagh), za vynikající britský film a také dvojici hereckých vyznamenání. Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Barry Keoghan za to, jak se popasoval s postavou duševně pomalejšího mladíka. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se pak stala Kerry Condonová, která ztvárnila starostlivou a o poznání chytřejší sestru hlavního hrdiny.

Elvis bodoval v hlavní mužské herecké kategorii a získal i ceny za nejlepší kostýmy (Catherine Martinová), masky (Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulstonová a Shane Thomas) a casting (Nikki Barrettová a Denise Chamianová).

Českou nominaci dnes na rozdíl od zvukaře Prášila nedokázali proměnit specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar, kteří se s dvojicí kolegů taktéž podíleli na snímku Na západní frontě klid. Cenu v této kategorii získal kasovní trhák Avatar: The Way of Water.

Ani v kategorii krátký britský animovaný film si cenu neodnesl snímek Půlnoční hlídka britského režiséra Johna Stevensona, který vznikl v česko-britské koprodukci. V kategorii zvítězil snímek The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Chlapec, krtek, liška a kůň).

Jako nejlepší dokument byl vyznamenán film Navalny o ruském vězněném opozičníkovi Alexeji Navalném.

Na západní frontě klid bude mít v březnu slušné šance i na Oscarech, kde má devět nominací. Mezi kandidáty na zlatou sošku patří díky práci na válečném dramatu i čtyři Češi, včetně dnes oceněného Viktora Prášila. Dalšími jsou trikaři Viktor Müller a Kamil Jafar a také maskérka Linda Eisenhamerová.

Přehled držitelů cen BAFTA za rok 2022

Nejlepší film:

Na západní frontě klid - producent Malte Grunert

Nejlepší britský film:

Víly z Inisherinu - režie Martin McDonagh

Režie:

Edward Berger - Na západní frontě klid

Herec v hlavní roli:

Austin Butler - Elvis

Herečka v hlavní roli:

Cate Blanchettová - Tár

Herec ve vedlejší roli:

Barry Keoghan - Víly z Inisherinu

Herečka ve vedlejší roli:

Kerry Condonová - Víly z Inisherinu

Dokument:

Navalny (Navalnyj) - režie Daniel Roher

Animovaný film:

Pinocchio Guillerma del Tora - režie Guillermo del Toro a Mark Gustafson

Neanglicky mluvený film:

Na západní frontě klid - Německo, režie Edward Berger

Kamera:

James Friend - Na západní frontě klid

Původní scénář:

Martin McDonagh - Víly z Inisherinu

Scénář podle předlohy:

Edward Berger, Lesley Patersonová a Ian Stokell - Na západní frontě klid

Obsazení:

Nikki Barrettová, Denise Chamianová - Elvis

Střih:

Paul Rogers - Všechno, všude, najednou

Hudba:

Volker Bertelmann - Na západní frontě klid

Zvuk:

Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler a Lars Ginzel - Na západní frontě klid

Filmová scénografie:

Florencia Martinová a Anthony Carlino - Babylon

Kostýmy:

Catherine Martinová - Elvis

Masky:

Mark Coulier, Jason Baird, Louise Coulstonová, Shane Thomas - Elvis

Vizuální efekty:

Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon a Daniel Barrett - Avatar: The Way of Water

Vynikající debut britského scenáristy, režiséra nebo producenta:

All Inclusive - Charlotte Wellsová

Krátký film:

An Irish Goodbye (Sbohem po irsku) - režie Tom Berkeley, Ross White

Animovaný krátký film:

Chlapec, krtek, liška a kůň - režie Peter Baynton, Charlie Mackesy, Cara Spellerová, Hannah Minghellaová

Cena pro vycházející hvězdu:

Emma Mackeyová

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď