Britská mutace je v Česku v řádu desítek procent, uvedl imunolog Hel

foto Dívky v rouškách proti šíření koronaviru jdou 4. února 2021 po Karlově mostě v Praze.

Praha - Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek k tomu v České televizi řekl, že výsledky se teprve vyhodnocují. Průběžná data ukazují, že mutace se prokázala ve zhruba deseti procentech analyzovaných vzorků. Testy v sobotu odhalily v Česku dalších 4800 případů koronaviru, to je zhruba o 750 víc než ve stejný den minulého týdne, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Přesnější data o výskytu mutace v jednotlivých krajích lze očekávat asi za dva týdny, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hel označil průběžné výsledky za velice nepříznivé až šokující. "Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v ČR v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2," uvedl.

V rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také řekl, že v Česku už je pravděpodobně zatím ve velmi malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru. Ta je stejně jako britská také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost vakcín proti jihoafrické mutaci je výrazně nižší, dodal Hel.

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, dodal a vyzval k dodržování opatření. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru. Hel podle svých slov už dvakrát telefonoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), jednání označil za velmi vstřícné a produktivní, věří ve spolupráci.

Dušek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že britskou mutaci považuje za jedno z největších rizik pro vývoj epidemie. Podle něj má 1,4 až 1,7krát vyšší nakažlivost než původní varianta viru a je jedním z hlavních důvodů, proč se navzdory restrikcím zastavil pokles nakažených. Průběžné a neúplné výsledky podle něj ukazují, že agresivnější varianta koronaviru byla dosud zjištěna u asi desetiny vzorků.

Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou a podrobnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích k sobotě klesl oproti předchozímu dni o čtyři stovky na 5450, ve srovnání s minulým víkendem se ale téměř nezměnil. Ve vážném stavu bylo 989 pacientů s covidem, což je v únoru zatím nejméně. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstavá čtvrtý den na 71 bodech ze sta.

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru nakazilo téměř 1,035 milionu lidí, skoro 920.000 se mezitím vyléčilo a 17.235 lidí s covidem zemřelo. Aktuálně se s nákazou potýká v zemi přes 98.000 lidí.

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru stouplo oproti předchozímu dni o jednu setinu na 1,05. Pokud se číslo dostane pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

V sobotu laboratoře provedly 14.500 PCR testů na covid-19 a přes 13.000 antigenních testů, to je zhruba poloviční počet než ve všední dny. Podíl potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů stoupl z necelých 28 procent na 32,69 procenta. O víkendech se pravidelně méně testuje, bývá tím pádem i méně odhalených nakažených. V uplynulém týdnu většinou denní přírůstky nových případů ve srovnání s předchozím týdnem rostly, případně stagnovaly.

I když podle statistik je nyní hospitalizovaných s covidem o skoro 2000 méně než před měsícem, nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně svých kapacit. Statistiky ministerstva totiž nezohledňují například to, že pacient s covidem-19 v nemocnici je po určité době veden ve statistikách jako negativní. V počtech hospitalizovaných nakažených se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny, někdy i měsíce.

Počet zemřelých s covidem koncem tohoto týdne překročil 17.000, na překonání poslední tisícovky obětí stačilo něco přes týden. V poslední době umírá 110 až 130 nakažených lidí denně. Za pátek jich ministerstvo eviduje zatím 101 a za sobotu 61, zpětně ale počty zemřelých většinou zvyšuje.

Nákaza se nyní nejvíc šíří na Sokolovsku, za uplynulých sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1334 případů covidu-19, následuje Chebsko (1306) a Trutnovsko (1288). Na opačném konci žebříčku je okres Jeseník, kde evidují za poslední týden 160 nakažených na 100.000 obyvatel.

Index PES už víc než tři týdny odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, v Česku ale dál platí opatření pro nejpřísnější pátý stupeň. Původně se indexem měla vláda řídit při vyhlašování restrikcí a případném uvolňování, ale nyní už jeho hodnota není podle ministerstva zdravotnictví relevantní. Hlavním ukazatelem je naplněnost nemocnic.

V pondělí vláda posoudí možná zpřísnění či úpravy opatření proti šíření epidemie, ve hře může být i další omezení cestování. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ale přiklání k tomu, že kabinet musí spíše lidi přesvědčit k dodržování nynějších pravidel. Jako motivaci je podle něj nutné připravit podmínky otevírání škol, dalších obchodů či služeb. Nemá smysl zpřísňovat opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat, uvedl v pátek premiér.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Vakcínu zatím dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let. Zdravotníci k sobotnímu večeru podali přes 346.000 dávek vakcíny, víc než 91.000 lidí dostalo obě potřebné dávky, uvádí web ministerstva. Z toho bylo v sobotu podáno 2430 dávek, zatímco ve všední dny to bylo mnohonásobně víc, očkování dokončilo přes 1600 lidí. Nejvíc očkování za tento týden vykazuje čtvrtek, na který připadá 16.729 podaných dávek.

V Česku se zatím očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Do země v sobotu dorazila také první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca, distribuce do očkovacích center začne po víkendu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď