Bratislavský soud bude opět jednat o žalobě Babiše týkající se StB

foto Ilustrační foto - Český premiér Andrej Babiš přichází 11. června 2020 v Lednici na Břeclavsku na tiskovou konferenci po setkání předsedů vlád visegrádské skupiny.

Bratislava - Bratislavský krajský soud vypsal na 14. prosince další termín projednávání žaloby končícího českého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá výroku, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB byl jako její agent veden neoprávněně. Termín soud zveřejnil na svém webu. Soud na dotaz ČTK pouze uvedl, že průběh líčení bude kromě jiného záviset na návrzích stran sporu. V poznámce k líčení na webu napsal, že půjde o stání bez rozhodnutí. Na vývoj kauzy upozornil server Seznam zprávy.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil předloni a případ vrátil krajskému soudu k novému projednání. Svůj verdikt ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Tento verdikt znamenal průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by měl být žalovanou stranou. Také Babiš před devíti lety zažaloval ÚPN a tvrdil, že v archivních svazcích StB je neoprávněně uváděn jako její agent.

Krajský soud dříve vyzval obě strany kromě jiného k tomu, aby se vyjádřily k poslednímu verdiktu ústavního soudu v případu. Právní zástupce Babiše loni žádal prodloužení lhůty na vyjádření, což zdůvodnil právní složitostí případu a epidemickými opatřením v souvislosti s koronavirovou nákazou. Podle dřívějších informací portálu Seznam zprávy předložil ÚPN soudu další důkaz, a to statistickou kartu StB s Babišovými údaji. Karta obsahuje už dříve v souvislosti s Babišem zmiňované krycí jméno "Bureš" i jména řídících příslušníků StB a je opatřena razítkem "agent".

Babiš, jehož hnutí ANO po říjnových volbách odchází do opozice a jehož vláda dnes v souladu s ústavou podala po ustavující schůzi nové Sněmovny demisi, svou spolupráci s StB dlouhodobě popírá.

Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale během líčení o Babišově žalobě u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Slovenský ústavní soud ve verdiktu z roku 2017 zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly považovány klíčové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď