Bouře omezila program Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

foto Veselský mužský sbor vystoupil 1. srpna 2021 na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech na Slavnostech bratrství Čechů a Slováků, jejichž program poznamenala nepřízeň počasí.

Strání (Uherskohradišťsko) - Nepřízeň počasí poznamenala program Slavností bratrství Čechů a Slováků na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech. Češi a Slováci se tam tradičně setkávají a připomínají si společnou minulost obou národů. Před ranním pietním aktem u památníku vzájemnosti na vrcholu hory však přišla silná bouře, poté byl zrušen plánovaný kulturní program.

Fotogalerie

"Už jsme v minulosti měli dvakrát takové počasí, dokonce i s kroupami a se sněhem uprostřed léta. Javořina je taková, jaká je, i tak je však krásná. Kulturní program jsme proto museli zrušit, protože v tomto počasí se nedá uskutečnit," řekl dnes ČTK zástupce organizátorů, starosta slovenské obce Lubina Martin Beňatinský.

U památníku se ráno sešli zástupci krajů z české i slovenské strany hranice, primátoři, starostové i členové občanských sdružení, setkání přesunuli do nedaleké Holubyho chaty. Turisté, kterých na Javořinu běžně o slavnostech vystoupalo v dřívějších ročnících i několik tisíc, ráno na horu kvůli špatnému počasí nedorazili.

Již loni se kvůli pandemii koronaviru uskutečnily slavnosti ve velmi symbolické podobě, letošní 29. ročník měl být téměř v tradičním duchu. Kromě letních slavností bratrství se na Velké Javořině každoročně koná i společná česko-slovenská silvestrovská oslava. Organizátoři ji již připravují. "Doufám, že si vše na Silvestra vynahradíme," uvedl Beňatinský.

Myšlenka společného setkávání Čechů a Slováků vznikla v roce 1992. Tehdy to byl symbol nesouhlasu s rozdělením republiky a také vyjádření vzájemné sounáležitosti. Dnes se setkání nesou v přátelském duchu, kdy se při lidové muzice potkávají staří známí z obou stran hranice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď