USA přivítaly kompromisní dohodu Bělehradu a Přištiny, Srbsko ji má za vítězství

foto Ženy drží srbskou vlajku v Kosovské Mitrovici 23. listopadu 2022.

Washington/Bělehrad/Priština - Spojené státy přivítaly kompromisní dohodu ve sporu o registrační značky vozidel, kterou Srbsko a Kosovo v noci na dnešek uzavřely za zprostředkování Evropské unie. V Bělehradě výsledek rozhovorů hodnotí jako vítězství pro kosovské Srby. Priština vyzvala Washington, aby se nadále účastnil kosovsko-srbského dialogu.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve středu večer oznámil, že vyjednavači Kosova a Srbska v Bruselu souhlasili s opatřeními, která mají za cíl vyhnout se dalšímu vyostření situace, a budou se plně soustředit na normalizaci jejich vztahů. Srbsko přestane vydávat poznávací značky s označením kosovských měst a Kosovo zastaví další kroky související s přeregistrováním vozidel.

Priština požadovala, aby kosovští Srbové používali výhradně kosovské registrační značky. Za ilegální považovala srbskými úřady vydávané značky pro kosovské okresy, které používá především srbská menšina v severním Kosovu. Na protest proti tomuto plánu začátkem listopadu opustili kosovští Srbové místa v kosovských státních institucích, čímž podle Borrella vzniklo "velmi nebezpečné bezpečnostní vakuum".

"Spojené státy vítají dohody dosažené mezi Kosovem a Srbskem, jejichž cílem je zabránit další eskalaci napětí a plně a urychleně se soustředit na normalizaci vztahů pod záštitou dialogu zprostředkovaného EU," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová poděkovala USA za jejich "aktivní angažmá při dosažení dohody v Bruselu" a uvedla, že americká "podpora dialogu mezi Kosovem a Srbskem je nepostradatelná". Hlavní vyjednavač pro dialog se Srbskem Besnik Bislimi podle kosovských médií řekl, že nyní by za účasti EU měly začít intenzivní rozhovory o normalizaci vztahů.

Americká a unijní diplomacie, ale také část kosovské opozice, v uplynulých dnech naléhaly na kosovského premiéra Albina Kurtiho, aby záměr s registračními značkami na severu země přehodnotil. Kurti nakonec ve středu přistoupil na stejný kompromisní návrh, který ještě v pondělí na jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem odmítl.

"Zachránili jsme naše značky," uvedl podle stanice RTS pověřenec srbské vlády pro otázky Kosova Petar Petković s tím, že Bělehrad a Priština se nyní budou moci soustředit na skutečnou normalizaci vzájemných vztahů. Strana kosovských Srbů SL uvedla, že i když se nové srbské značky pro Kosovo nebudou vydávat, občané si platnost starých budou moci prodloužit.

Dialog o normalizaci vztahů v posledních letech uvázl na mrtvém bodě, neboť Kosovo i Srbsko se navzájem viní z nedodržování předchozích dohod. Bělehrad v minulosti podmiňoval jeho pokračování tím, že Priština dodrží dřívější ujednání a poskytne okresům obývaných z většiny kosovskými Srby autonomii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď