Nová britská premiérka Trussová slíbila řešení růstu životních nákladů

foto Nová britská premiérka Liz Trussová během prvním projevu v roli ministerské předsedkyně  před úřadem v Downing Street, 6. září 2022.

Londýn - Nová britská premiérka Liz Trussová dnes ve svém prvním projevu v roli ministerské předsedkyně slíbila, že podpoří hospodářský růst snížením daní a ještě tento týden přijme opatření proti růstu cen energií. Ve vystoupení před tradičním londýnským sídlem britských premiérů v Downing Street se také zavázala, že začne řešit krizi přetíženého veřejného zdravotnictví. Trussová krátce po svém dnešním nástupu do funkce jmenovala řadu nových členů kabinetu.

Trussová prohlásila, že se zaměří na řešení problémů, které "brzdí" Británii. Země podle ní čelí vážným globálním překážkám kvůli pandemii covidu-19 a válce na Ukrajině. "Jsem přesvědčena, že společně dokážeme přečkat bouři. Dokážeme obnovit naši ekonomiku a podaří se nám stát se moderní skvělou Británií, o které vím, že jí můžeme být," řekla Trussová.

Svému předchůdci Borisi Johnsonovi, kterého dnes vystřídala v premiérském křesle, ministerská předsedkyně poděkovala za to, že dokončil brexit, že pomohl se zavedením vakcín proti onemocnění covid-19 v Británii a že se postavil Rusku, které zaútočilo na sousední Ukrajinu.

První oficiální projev Trussové v premiérské funkci poznamenal prudký déšť a chvíli nebylo jasné, zda se vystoupení odehraje před Downing Street 10, nebo se bude muset přesunout dovnitř. Kvůli zdržení v dopravě a přeháňkám nakonec Trussová vystoupila později, ovšem hovořila pod širým nebem tak jak se plánovalo, neboť pršet přestalo. Před jejím příjezdem se v Downing Street davy novinářů, představitelů vládní Konzervativní strany i pracovníků úřadu vlády ukrývaly pod deštníky. A zaměstnanci premiérského úřadu střídavě přinášeli a schovávali řečnický pultík, ale nakonec ho vrátili před číslo deset a těsně před premiérčiným příjezdem osušili mikrofony.

Trussová po projevu krátce zapózovala fotografům se svým manželem Hughem O’Learym, než vstoupila do premiérského sídla. Nyní ji čeká sestavování vlády a oficiální jmenování nových členů kabinetu.

Nové premiérce k nástupu do premiérského úřadu dnes poblahopřál americký prezident Joe Biden. Dodal, že se těší na spolupráci v "celosvětových výzvách", včetně ruské invaze na Ukrajinu. Biden také uvedl, že s Trussovou si dnes večer zatelefonuje.

Většina světových lídrů Trussové gratulovala již v pondělí, kdy bylo oznámeno její vítězství ve dvouměsíčním vnitrostranickém hlasování a kdy se stala šéfkou Konzervativni strany.

Trussovou dnes do funkce oficiálně jmenovala královna Alžběta II. na skotském zámku Balmoral, kde o hodinu dříve přijala Johnsonovu rezignaci. Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové je Elizabeth Trussová třetí ženou v čele britské vlády a 15. ministerským předsedou za dobu vlády Alžběty II.

Nová premiérka bude mít k řešení krize slabší politický mandát než její předchůdci, podotkla agentura Reuters s odkazem na výsledky vnitrostranického hlasování. Trussová zvítězila menším náskokem než kterýkoli z jejích předchůdců, což naznačuje, že bude muset vynaložit velké úsilí, aby sjednotila vládní stranu, která je hluboce rozdělená a zaostává v průzkumech veřejného mínění.

Trussová zásadně rekonstruovala vládu

Nová britská premiérka Liz Trussová krátce po svém dnešním nástupu do funkce jmenovala řadu nových členů kabinetu. V úřadu skončil mimo jiné ministr financí Nadhim Zahawi, kterého nahradil dosavadní ministr obchodu Kwasi Kwarteng. Trussovou, která za vlády svého předchůdce Borise Johnsona vedla ministerstvo zahraničí, v čele tohoto úřadu vystřídá dosavadní ministr školství James Cleverly. Ministerstvo obrany dál povede Ben Wallace.

Vicepremiérkou a ministryní zdravotnictví byla jmenována Thérèse Coffeyová, která v předchozí vládě vedla ministerstvo práce. Coffeyová, která je podle britských médií blízkou přítelkyní Trussové, se stala vůbec první ženou ve funkci místopředsedkyně vlády.

Ministryně vnitra Priti Patelová oznámila rezignaci již v pondělí. Uvedla, že úřadu se vzdá, jakmile se Trussová oficiálně stane premiérkou. V úřadu ji dnes nahradila generální prokurátorka Suella Bravermanová.

Konec ve funkci dnes potvrdil také dosavadní vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab, který ve vnitrostranickém hlasování o post šéfa Konzervativní strany podpořil soka Trussové Rishiho Sunaka. Trussová si dnes jako ministra spravedlnosti vybrala Brandona Lewise, který byl do července ministrem pro záležitosti Severního Irska.

Britská média podotýkají, že Trussová jmenovala velmi rozmanitý kabinet. Ani jednu ze čtyř nejdůležitějších funkcí v zemi - úřad premiéra, ministerstvo financí, ministerstvo vnitra nebo ministerstvo zahraničí - nebude zastávat bílý muž, uvedla stanice BBC.

Wallace, který si dnes jako jeden z mála udržel svou funkci ve vládě, si vysloužil chválu veřejnosti i spolustraníků za svůj postup v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Přes svou popularitu se navíc nezúčastnil vnitrostranického klání o post předsedy Konzervativní strany a v souboji velmi brzy podpořil Trussovou.

Nová premiérka dnes jmenovala do funkce hlavního whipa Wendy Mortonovou. Whip je poslanec, který dohlíží, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů. Mortonová se tak stala první ženou v této funkci v konzervativním kabinetu.

Liz Trussová se stala britskou premiérkou

Sedmačtyřicetiletá bývalá ministryně zahraničí Liz Trussová se stala britskou premiérkou. Královna Alžběta II. ji dnes do funkce jmenovala na skotském zámku Balmoral, kde zhruba o hodinu dříve "laskavě" přijala rezignaci Borise Johnsona, informoval web stanice BBC.

Trussová jako premiérka vzešla z vnitrostranického hlasování konzervativců, kteří jí dali přednost před exministrem financí Rishim Sunakem.

Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové je Elizabeth Trussová třetí ženou v čele britské vlády a 15. ministerským předsedou za dobu vlády Alžběty II.

Politický redaktor webu Independent Andrew Woodcock v rozhovoru s BBC uvedl, že nový britský premiér má běžně čas užít si po svém uvedení do funkce krátkou dobu hájení. Trussová ale podle něj vejde "přímo do hurikánu". "Lidé čelí chudobě, firmám hrozí krachy. Potřebujeme řešení velice, velice rychle," řekl Woodcock.

Nová premiérka ještě dnes odpoledne jmenuje členy nové vlády, která se na prvním jednání setká ve středu dopoledne.

Johnson před cestou ke královně naposledy vystoupil v Downing street

Johnson před odletem do Skotska přednesl v londýnské Downing street svůj poslední projev jako britský premiér, v němž hovořil o svých ekonomických, politických i diplomatických úspěších a vyzval k podpoře vlády nové premiérky.

Premiér, který z úřadu odchází předčasně přes triumfální vítězství svých konzervativců ve volbách v prosinci 2019, dnes prohlásil, že jako "nosná kosmická raketa, která udělala svoji práci, se nyní lehkým pádem vrátí zpět do atmosféry a spadne do odlehlého regionu v Pacifiku".

Kancelář britského premiéra dnes na svém twitterovém účtu sdílela video, na kterém Johnson s manželkou Carrie prochází chodbou premiérského sídla za hlasitého potlesku úředníků a zaměstnanců těsně před tím, než Johnson vyšel ven černými dveřmi čísla deset a vystoupil se svojí řečí.

"Jako Cincinnatus se nyní vrátím ke svému pluhu," řekl Johnson závěrem projevu s odkazem s římského vojáka a politika z pátého století př.n.l., který zachránil zemi před invazí a poté se "vrátil k pluhu" na vlastní hospodářství. Do politiky se nicméně později po letech znovu vrátil.

Po několikaminutovém projevu se končící premiér společně s manželkou Carrie, která v růžových šatech zářila mezi tmavě oděnými a viditelně dojatými Johnsonovými spolupracovníky, odebrali k premiérskému Range Roveru, kde Johnson, zatím naposledy jako premiér, zapózoval pro fotografa. Poté zamířil na základnu britského letectva Northolt u Londýna, odkud odletěl do Skotska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď