Bojová ukázka k výročí bitvy tří císařů u Tvarožné nebude ani letos

foto Na slavkovském bojišti u Tvarožné si 28. listopadu 2020 nadšenci neorganizovaným pochodem připomněli 215. výročí bitvy tří císařů. Samotná rekonstrukce bitvy se letos kvůli opatřením v důsledku koronaviru neuskutečnila.

Tvarožná (Brněnsko) - Bojová ukázka k výročí bitvy tří císařů u Tvarožné na Brněnsku ani letos kvůli epidemii koronaviru nebude, pořadatelé akci dnes zrušili. ČTK to za pořadatele řekl Miroslav Jandora. V plánu byla 4. prosince, obvykle jí přihlíží přes 10.000 lidí. Na 1000 účastníků v dobových uniformách mělo při rekonstrukci bitvy připomenout nejslavnější Napoleonův manévr – "Lví skok".

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření proti šíření covidu-19, platí nouzový stav a omezení počtu účastníků veřejných akcí. "Konzultovali jsme to se starostou Tvarožné, což je náš partner, a shodli jsme se, že akci zrušíme. Byť bychom ji asi mohli pořádat, bude to takto jednodušší," uvedl Jandora.

Rekonstrukce bitvy u Tvarožné byla letos v plánu 4. prosince, a to po loňské odmlce. Ani loni se kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuskutečnila. Účast letos přislíbilo přibližně 1000 účastníků z 15 zemí světa, k dispozici měli mít 60 koní či 15 děl. Tématem rekonstrukce bitvy letos měl být nejslavnější Napoleonův manévr "Lví skok" a rozhodující boj na Prateckých výšinách. Manévr "Lví skok" spočíval v útoku Napoleonových jednotek přímo na hlavní stan tehdejších rusko-rakouských sil.

K 216. výročí bitvy už v kraji začalo pásmo akcí, a to 20. listopadu průvodem císaře Napoleona Brnem, kdy Napoleon převzal klíče od města. Kromě ukázky bitvy jsou zrušené ale i další části pásma, neuskuteční se například akce Tenkrát ve Slavkově, která byla v plánu 3. a 4. prosince. "Po včerejším (čtvrtečním) rozhodnutí vlády, která logicky reaguje na zhoršující se situaci, nemáme na výběr. Jarmark i vojenský program pořádat nebudeme. Situace je opravdu vážná a my nemůžeme ohrožovat zdraví našich občanů a zhoršovat situaci ve spádové nemocnici, která již nyní hlásí plno,“ uvedl v tiskové zprávě starosta města Michal Boudný (ČSSD).

Pásmo zahrnovalo na 30 různých větších či menších počinů: pochodů, přehlídek, šarvátek, ohňů, pietních aktů i bohoslužeb. Průběžně aktualizovaný přehled akcí od jednotlivých pořadatelů lze najít na webu www.1805.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď